Subiect: Jurnalul meu
View Single Post
  #3 (permalink)  
Vechi 30 aug 2009, 09:04:43
Extasssy's Avatar
Extasssy Extasssy este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 18 mai 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 38
Dieta: Dieta Hipocalorica 1200-1400 calorii
Date: 162cm, 89.1kg
Mesaje: 2.845
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 20 ori in 8 mesaje
Implicit Re: Jurnalul meu

Citat:
Anterior postat de loryana Vezi mesajul
M-am decis sa-mi fac si eu jurnal.Vorba e ca sunt tinara...cu totul tinara,am doar 18 ani si chiar de-i asa deja ma lupt cu kilogramele in plus.Sunt o lenesa neintrecuta si am o putere de vointa foarte slaba deasta permanent amin inceperea dietei si nici de cum nu pot sa-mi scol funduletul de pe scaun si sa fac ceva miscare.Ma enervez singura pe mine,dar pina la urma nu ajung la un numitor comun cu ispita. Vreau sa dau jos 3 kilograme,caci 2 ani in urma cintaream 47 de kilograme si aratam minunat.Am inteles ca as putea sa scap sanatos de ele timp de o luna si jumatate.
Dar pe de o parte nici nustiu ce sa cred,caci toata vara m-am alimentat aproape numai ku fructe ,legume si produse de panificatie.Si totusi timp de 3 luni am slabit numai jumatate de kilogram.
Am decis sa nu mai maninc carne,caci stomacul meu nu e in stare s-o fermenteze.Deasemenea m-am refuzat de la salamuri fierte si afumate,de la fast-food si alcool.Din cind in cind imi permit ceva dulce...am indragit sucurile si totusi sunt idealista si vreau tare sa fiu frumoasa.
Buna loryana,

Bine ai venit printre noi... Foarte bine ai facut ca te-ai gandit sa te inscri pe acest forum, si sa-ti faci jurnal. Noi aici suntem o familie mare si unita si de fiecare data ne-am ajutat una pe alta cum am putut si stiut mai bine...

Timpul pe care ti l-ai acordat pentru pierderea celor 3 kg este unul realist, totusi trebuie sa iei in calcul ca fiind ultimile kg pana la greutatea ideala, acestea se vor incapatana si vor pleca un picutz mai greu. Cred eu totusi ca in 1-2 luni vei vedea rezultate si deja vei incepe sa te simti mai bine in pielea ta.

Cum spunea si isza, cel mai bine cred ca este sa incepi un regim alimentar hipocaloric de 1000-1200 kcal/zi combinat cu cel putin 30 min de sport zilnic (aici ai de unde alege, si daca esti in pana de inspiratie gasesti o multime de subiecte pe tema asta prin forum, iar incetul cu incetul lenea o sa treca... Crede-ma ca stiu cum e cu lenea... daca as fi putut sa-mi pun fundul in masina si ca sa ma duc pana la paine, ar fi fost perfect... asta inainte de a incepe sa actualul regim alimentar, iar acum... merg ce merg cu autobuzul si cu o statie sau 2 inainte de locul unde trebuie sa ajung cobor, pentru a merge pe jos... )...

Desemenea, inainte sa zici ca 1000-1200 kcal/zi sunt multe, te tog sa citesti cat poti de multe in forumul asta... Mai ales... sa te uiti peste meniul Mishutzei care papa pana la 2000 kcal/zi si continua sa slabeasca... Sau a altor fete printre care ma numar si eu (in cazul meu meniul zilnic variaza intre 900 - 1500 kcal/zi si slabesc cam 2-3 kg pe luna).

O alta sugestie ar fi sa incerci totusi sa mananci daca nu zilnic macar odata la cateva zile putina carne... In cantitati mici, dar sa mananci pentru a beneficia de proteinele si uleiurile foarte sanatoase ce le contine... Daca nu te poti obisnui cu carnea de vita, porc, oaie, pui etc... Incearca pestele... Este foarte sanatos si recomandat in preventia bolilor cardiace...

A... si ultima mentiune... Fructele pe care le-ai mancat in timpul verii au fost binevenite... totusi produsele de panificatie contin fie prea multi carbohidrati fie prea multe grasimi, asa ca cel mai bine renunti la acestea...
Daca esti in pana de idei in ceea ce priveste ce ai putea manca... Iata locul cel mai potrivit de a vedea cam ce mancam noi... si poti de aici sa furi cate idei vrei: Meniurile Noastre

Multa bafta si iti tin pumnii!
__________________
Un șir neîntrerupt de mici acte de voință dau un rezultat mare.
Charles Baudelaire

Extasssy, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1866 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1349 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1350 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]