View Single Post
  #3 (permalink)  
Vechi 02 sep 2009, 00:44:10
Extasssy's Avatar
Extasssy Extasssy este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 18 mai 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 38
Dieta: Dieta Hipocalorica 1200-1400 calorii
Date: 162cm, 89.1kg
Mesaje: 2.845
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 20 ori in 8 mesaje
Implicit Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!

Citat:
Anterior postat de Rori Vezi mesajul
ook....am facut primul pas...mi-am facut cont si incerc sa imi recashtig motivatia cu ajutorul vostru!

cate ceva despre mine...: in primavara anului trecut faceam sport...aveam 46 kg si 1.60...ma consideram plinuta si mancam sanatos ( fara excese,paine ,prajeli ,junkfood & co)
a urmat un accident de masina ...m-am lasat de sport din cauza unui muschi strivit ce trebuia recuperat ...si am pus 4 kg...vara asta am reushit ...mancand in fiecare zi la KFC ,MC plus gogosi sa pun 6 kg in 2 saptamani....chiar asa....

la 56 kg m-am trezit la realitate cand am vazut ca nu ma mai incap nici bluzele...nimic.... m-am pus pe sport plus dieta si am slabit 6,2 kg in 3 saptamani...sport insemnand 140 min la bici eliptica (850 kal) 1000 abdomene nivel mediu la abrocket si o tura de tineretului zilnic .



frumos....insa am o problema...ceva mai sus de stomac...la cap ...sa zicem....ma enervez repede....iar cand o fac...simt ca imi explodeaza capul....tre sa ma eliberez cumva....si..mai nou ma refugiez in mancare.....inainte...ma taiam pe mana .....mananc si ..culmea...nu ma intereseaza gustul....uneori fac si combinatii ciudate...pur si simplu rad tot ce e in bucatarie...ajungand sa pap intr-o criza si lapte si ketchup si pepene....printre altele...estimez o astfel de criza undeva pe la 5000 de calorii pe putin....
pe masura ce mananc ma simt din ce in ce mai scarbita de mine....scarbita si frustrata....ma uit in oglinda si arat ca un porc...infulecand...sunt dezgustatoare....

cu vomitatul stau destul de prost..in sensul ca cu greu reusesc sa-mi provoc asa ceva.....si cand reusesc..vomit pe nas....e groaznic.....deaceea din cele....7 indopari ...am vomitat doar la jumate dintre ele...( de o saptamana am problema) .....
am pus deja 1.7 kg ..acum am 51.5..offf ma mir ca doar atat....
de doua zile reusisem sa nu mai fac excese dar azi...am dato-n bara din nou....sunt profund dezamagita de mine...si nu stiu de unde sa mai iau puterea de a merge mai departe ...puterea de a nu ma indopa si maine..nu din dorinta de a manca ceva bun..pur si simplu din prea multa frustrare...

mentionez ca nu mananc de pofta....mananc de nervi....daca a mai trecut cineva prin asa ceva...sau daca aveti ceva de zis....va rog scrieti-mi.....am mare nevoie de ajutorul vostru !

PS. am 20 ani.


multumesc.
Buna Rori,

As vrea sa zic ca nu te inteleg si ca nu am trecut prin ce treci tu dar... si eu am fost acolo... In perioada liceului aveam astfel de crize... in general seara sau chiar noaptea...
Nu odata mi s-a intamplat sa ma trezesc pur si simplu din somn, sa ma duc in bucatarie sa deschid frigiderul si sa imi fac o farfurie cu mot cu cam tot ce aveam prin frigider (o portie din fiecare)... Si sa ma intorc in camera unde mancam totul iar apoi ma culcam la loc...
Crizele de seara erau in general cu nervi, cu plansete si apoi cu linistea din firgider... Totusi eu dupa fiecare masa ajunsesem sa vomit... Nu ma fortam deloc... Pur si simplu la 15-20 min dupa ce mancam aveam program de vomitat... Dupa care incepeam iar cu nervii si plansetele si asa mai departe..
Tu te taiai inainte, eu ma zgariam cu unghiile pe maini de nervi pana imi dadea sangele... Uneori o faceam si fara sa realizez ce fac... si abia cand imi dadea sangele ma opream... si realizam ...
Ajunsesem sa merg cu mainile bandajate ziceai ca tocmai incercasem un suicid sau ceva...
Totusi... toate astea s-au petrecut intr-o perioada foarte intunecata din viata mea, in care toate frustarile, toate problemele rabufnisera... intr-o depresie groaznica care m-a facut sa nu-mi pot controla mai deloc actiunile si viata... dar pe care am depasit-o... multumesc lui D-zeu...
Din pacate, nu stiu cum am reusit sa trec peste... nu imi dau seama ce s-a intamplat, cand am scapat de aceasta depresie... Tot ce stiu e ca la un momentdat totul a devenit mai roz, mai frumos... Mancatul nu s-a oprit imediat dar in timp s-a ameliorat... Zgariatul a incetat si el... Plansetele la fel... Si mi-am reluat viata de unde o lasasem...
De aceea, vreau sa cred ca si in cazul tau se va intampla la fel...
Este foarte posibil sa fie legat si de accidentul avut (imi dau cu parerea)... totusi cred ca un psiholog te va putea ajuta cu siguranta sa treci peste toate astea...
Si noi te vom ajuta in limita posibilitatilor si iti vom fi alaturi...
Iti tin pumnii si sper sa reusesti sa revii pe drumul ce bun...
__________________
Un șir neîntrerupt de mici acte de voință dau un rezultat mare.
Charles Baudelaire

Extasssy, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1866 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1349 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1350 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat