View Single Post
  #3 (permalink)  
Vechi 23 aug 2010, 08:19:22
deadcountess's Avatar
deadcountess deadcountess este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 07 mai 2010
Locaţie: Trondheim, Norvegia
Vârsta: 46
Dieta: DUKAN +semivegetariana
Date: 163cm, 52.1kg
Mesaje: 4.152
Aprecieri acordate: 755
Am fost apreciat(a) de 584 ori in 420 mesaje
Implicit Re: Cum s-ar putea imbunatati sistemul medical din Romania?

Citat:
Anterior postat de VentoFreddo Vezi mesajul
Vazand ultimele nenorociri ce se intampla in sanatatea romaneasca mi-a venit asa, o intrebare in minte:daca tot criticam mereu sistemul prost, ministrii corupti, asistentele si doctorii ciubucari, ce am putea face sa indreptam acest sistem?
Oare putem noi, cetateni simpli, sa facem ceva sa "curatam" intr-un fel mizeria asta?Oare ce s-ar intampla daca nu am mai scoate nimic niciunul din buzunar pt o consultatie sau operatie care ar trebui sa fie gratuita?Hmmm..sumbru raspuns..
O prietena imi spunea ca medicii isi rotunjesc venitul in acest mod de nevoie, pt ca au salariul foarte mic..Dar si ca stie medici si chiar asistente care iau lejer pe langa salariu 3-4 mii d euro pe luna din ciubucuriSi macar daca si-ar face datoria...dar cati dintre noi nu am dat bani grei si la urma am fost tratati ca niste tolerati, idioti, imbecili care le stricam doar timpul
Nu mai departe de ieri citeam in jurnalul slabutei Ras Cristalin ca a fost tratata asa, si am vazut-o foarte resemnata si ingaduitoare
Deci:putem face ceva sau doar sa suportam stoic tratamentele sau mai bine zis mal-tratamentele cadrelor medicale?Si nu ma refer la cei cativa dedicati meseriei, ca sunt , sunt sigura, exemplu e draga noastra DRIulia, ci la marea majoritate, cei de care ne-am lovit toate, in diverse situatii...
Ideea de a boicota sistemul de spaga e super in teorie, dar mai greu in practica: adica cine e dispus sa inceapa? imagineaza-ti ca ai fi la spital cu cineva drag care ar fi foarte grav bolnav. Ai putea risca sa fie refuzata/amanata o operatie sau internare din cauza ca nu ai dat spaga?
Solutia mea ar fi sa apelati (folosesc pers a II-a pt ca eu foarte rar dau prin tara) la cabinete/clinici particulare. Acolo platiti cu constiinta curata, primiti servicii medicale de calitate si nu costa mai mult decat asistentza medicala "gratuita" din spitalele de stat.
__________________
'
Vrei sa incepi o dieta dar nu stii cum sa alegi? Citeste prima data aceasta clasificare!

http://forum.slabute.ro/diete/tipuri...tml#post912052


"subgrup"
http://forum.slabute.ro/mentinere/gr...etri-9779.html

[/URL]
Răspuns cu citat