View Single Post
  #3 (permalink)  
Vechi 12 sep 2010, 21:23:41
deadcountess's Avatar
deadcountess deadcountess este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 07 mai 2010
Locaţie: Trondheim, Norvegia
Vârsta: 46
Dieta: DUKAN +semivegetariana
Date: 163cm, 52.1kg
Mesaje: 4.152
Aprecieri acordate: 755
Am fost apreciat(a) de 584 ori in 420 mesaje
Implicit Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare

Citat:
Anterior postat de Tina Vezi mesajul
Suntem sfatuite sa practicam cat mai mult sport pt a slabi. Eu am ajuns in stadiul in care nu mai suport ca si organism, atata sport. Sunt obosita, am spasme musculare, am stari de somnolenta si apetit urias. Acesta este, cred efectul supraantrenamentului, pt ca pana acum 1 luna ajungeam si la 4 ore de sport intens/zi (inot, ciclism)
Nici macar in zilele de pauza nu pot sa stau, fac aerobic acasa.
As fi in stare sa fac sport oricat, desi simt oboseala si stiu ca asa as putea sa imi pierd muschii cu greu castigati.
Ma simt vinovata cand nu fac sport, desi stiu ca sportul imi da pofta de mancare, datorita oboselii.

Am citit ca acesta "afectiune" este un fel de bulimie iar eu ma simt vinovata ca nu pot sa mananc mai putin, caci sanatos mananc si fac prea mult sport.
Ce sa fac?
Din pacate se vorbeste doar despre beneficiile sportului si prea putin despre efectele negative ale excesului de sport.
Nu stiu exact termenul potrivit, in traducere directa din norvegiana s-ar numi "supraantrenament", si se refera la reactia corpului atunci cand "cantitatea" de sport depaseste capacitatea organismului de a se reface.

In nici un caz nu se recomanda sport cand organismul este obosit, sau in caz de boala.
Simptomele supraantrenamentului:
-oboseala
-tulburari de somn
-transpiratii
-dureri de cap
-stare de lesin
-puls marit dimineata
-neliniste
-deprimare

O alta problema este ca supraantrenamentul poate duce la oboseala cronica, care este foarte greu de tratat.

Cel mai bine ar fi sa incerci sa iei o pauza, sa te limitezi la miscare (plimbari, innot sau ciclism la intensitate mult mai mica)

Nu ai de ce sa te simti vinovata. Oboseala cronica e o boala, si nimeni nu e vinovat ca se imbolnaveste. (chiar daca si-o face cu mana lui, se intampla doar din lipsa de informatie)
__________________
'
Vrei sa incepi o dieta dar nu stii cum sa alegi? Citeste prima data aceasta clasificare!

http://forum.slabute.ro/diete/tipuri...tml#post912052


"subgrup"
http://forum.slabute.ro/mentinere/gr...etri-9779.html

[/URL]
Răspuns cu citat