View Single Post
  #3 (permalink)  
Vechi 15 oct 2010, 19:46:30
azra's Avatar
azra azra este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
Locul 3 la concurs  
Data înregistrării: 06 aug 2010
Locaţie: braila, Romania
Vârsta: 37
Date: 169cm, 120kg
Mesaje: 7.611
Aprecieri acordate: 1.258
Am fost apreciat(a) de 1.431 ori in 912 mesaje
Implicit Re: Traditii/obiceiuri nunta

asa este difera de la zona la zona...
aici cu o zi inainte de nunta este inchinatul betelii(in alta parte se spune bradul)unde vine nasa cu alaiul numai de femei,ii aseaza miresicii voalul si ies afara fac 3hore si apoi fiecare la casa lui...iar a doua zi cand se pleaca de acasa la fel ca andra-ali stiu si eu,ginerele cu domnisoara de onoare,apoi la nasa se schimba iar cand ajunge la mireasa fiecare e cu perechea lui...aici se ascunde mireasa si cand vine ginerele sa o ia de acasa,el trebuie sa o gasesasca fara sa dea nimic in schimb(decat la miezul noptii cand este furata este si rascumpararea)
dimineata se schimba mireasa cu "straie de femeie maritata"-un capot,sal sau batic pe cap etc....si apoi se mascaresc mirii si nasii de catre invitati(asta nu e mereu depinde aici de la familie la familie)...iar a 2zi dupa nunta este ciorba de potroace
__________________
jurnalul meu-slabuta in devenire

1.08.2012-1.12.2012 :105.5kg -85kg =-20.5kg (Dukan)

dacă ai totul nu trebuie să spui, să arăți, să epatezi, iar dacă nu ai nimic nimic, nu trebuie să fii trist, pentru că ai cel mai mare dar ... viața, prieteni, familie, lucruri mult mai importante
Răspuns cu citat