View Single Post
  #3 (permalink)  
Vechi 27 oct 2010, 22:25:08
Ana Christina's Avatar
Ana Christina Ana Christina este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 23 oct 2010
Locaţie: Constanta, Romania
Vârsta: 41
Date: 160cm, 50kg
Mesaje: 7
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Vrei sa afli ceva intreaba-ne!

Citat:
Anterior postat de andra_aly Vezi mesajul
Buna Ana si bine ai venit printre noi
Buna, Andra, si multe multumiri pentru cuvintele tale calde de bun-venit.

Citat:
Nu trebuie numai fructe si legume bogate in fibre, ci alimente care sa contina fibre Este destul de greu, dar trebuie sa avem in jur de 20-25 gr fibre/zi . Uite, poti calcula aici, ca sa stii mai exact: Calculator necesar zilnic de fibre - Calorii.Slabute.ro
Ok, doar ca nu stiu exact cum sa fac rost de acele produse integrale & cum sa le gatesc cit mai usor. Timpul = problema foarte mare. Mega Image reprezinta singurul magazin la care pot merge zilnic (iar asta seara, in jurul orei 9, cind plec de la birou), iar Carrefour in weekend. Le mentionez pt ca am cautat in ambele locuri mai multe surse de fibre in afara de legume, iar singurele lucruri care pareau ca se califica erau niste fulgi care trebuiau gatiti la cuptor intr-o tava cu folie etc... Eu nu stiu sa gatesc, dar planuiesc sa invat cind ma mut din tara peste o luna. Pentru moment, imi doream o solutie mai lenesa & mai rapida, de genul legumelor, fructelor, & salatelor pe care le maninc oricum. Nu este frumos din partea mea, dar in conditiile unui program Luni-Vineri 10-9, imi gasesc o multime de scuze ca sa imi protejez timpul liber din weekend.

In orice caz, multumesc pt link. Voi incerca in continuare sa vad ca solutii pot gasi la problema mea.

Citat:
Acum cam cate calorii papi / zi? sport faci?
Cat mai vrei sa slabesti? Iti doresc mult succes in tot ceea ce ti-ai propus
Nu fac sport pentru ca munca nu imi permite, cu exceptia weekend-ului, cu care sint foarte posesiva. Nu vreau sa mai slabesc - doar sa ma mentin pe la 50 kilograme, fara sa fac schimbari drastice in ceea ce maninc. Cu exeptia weekend-ului, maninc in fiecare azi acelasi lucru (da, stiu ca e neobisnuit, dar nu ma plictiseste/frustreaza):

MD: 50 g piept pui gratar + fruct sau altceva dulce pina in 50 cal;

Prinz: salata Mexico Mix (180 g = ~50 calorii) - contine porumb, endivia, frisee, raddichio, fara ulei, otet sau alt dressing; 150-pina in 200 grame piure cartofi de la take away (fara lapte, fara unt); 50 g piept pui gratar; 100 grame rosii; 150 grame castraveti; 2 felii piine integrala Vel Pitar; 1 fruct (mar, nectarina, portocala) de aproximativ 100 cal/greutate totala; 1 desert de tip crema sau iaurt in jurul la 200 cal;

Cina: (este foarte tirziu din cauza orei la care ajung acasa) - salata de castraveti, rosii, 1 ardei galben; sandvis cu brinza Philadelphia Light + 25 g cascaval sau 10 g piept pui afumat Aldis; fruct sau alt desert in jur de 100 cal.

De cind am inceput sa am probleme, sar complet desertul de la prinz & cel de seara, & am adaugat 1 portie supa/plic seara (in jur de 30-40 calorii). Per total, desi e greu de judecat nr de calorii pt pieptul de pui la gratar & piure-ul (sau mamaliga pt cind ma plictisesc de piure) pe care le cumpar de la Take Away, ma incadram, cu toate deserturile & snack-urile, pe la 1200-1400 calorii & ma mentineam. In weekend-uri, obisnuiam sa maninc cam la fel ca mai sus, dar gatit acasa.

Ideea este ca acum maninc si mai putin, dar in loc sa ma mentin (n-aveam probleme cu asta inainte), pun pe mine si ma doare stomacul in continuu. Cea mai rea este frustrarea, pentru ca simt ca ma infometez (cind ajung acasa, in ultimele zile, nu am mai mult de 600-700 calorii consumate), & nu ma simt bine, asa ca incerc sa ma fortez sa maninc pina la 1000, dar stomacul ma doare, asa ca ma culc nemincata si satula si ma si ingras. Se simte rau la haine, desi imi caut scuze de genul ca am retinut apa. Apropo de apa, de cind m-am lasat de fumat, consum lejer mai mult de 2 L/zi, ceea ce nu era cazul inainte. Tot completez cu Cola Zero & cafea neagra, dar am redus dozele. Singurului rezultat e ca nu ma mai pot odihni noaptea pt ca ma trezesc in continuu sa ma duc la baie.

Stiu ca produsele take away & cele cumparate in comert nu sint sanatoase, dar avind in vedere ca mai am de lucrat inca o luna pe orarul de mai sus, nu prea am de ales, fara a sacrifica cele citeva ore petrecute cu familia in favoarea gatitului.

Scuze pt lungimea celor de mai sus (exprimarea concisa nu e una din virtutile mele) & multumesc pentru rabdare & interes. Nu stiu mare lucru despre asta, dar inainte de a incepe sa fac experimente pe propriul corp, credeti ca imi pot mentine greutatea daca maninc la fel ca pina inainte de a renunta la fumat, in ciuda problemelor cu tranzitul? Pentru ca daca as sti ca in timp se compenseaza/rezolva/adapteaza/e doar o problema de retinere a apei/etc, as inceta sa ma simt vinovata pentru fiecare lucru pe care il maninc sau ma fortez sa il maninc - asa era cazul saptamina trecuta, cind ma simteam usoara si libera si cam si cum mincam Ok, in conditiile in care munca imi papa viata.
Ana Christina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1365 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 848 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat