Subiect: Jurnal carmen76
View Single Post
  #3 (permalink)  
Vechi 16 mar 2011, 01:27:49
carmen76's Avatar
carmen76 carmen76 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 14 mar 2011
Locaţie: bucuresti, Romania
Vârsta: 47
Date: 165cm, 60kg
Mesaje: 12
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit re: Jurnal carmen76

Multumesc pt primire! Si raspunsul prompt!
pai, sa incep, daca m-ai starnit:

Nu pot tine un regim anume. Stiu ca exista o "piramida" a necesarului de aport proteine/carbohidrati etc...

Pana ma "dezmeticesc" vreau sa:
1. voi mananca 3 mese pe zi la ore cat-de-cat fixe + 2 gustari, care sa nu depaseasca in total 1000 Kcal
2. am inceput prin a manca mic-dejunul consistent (relativ) muesli Nestle (din care scot stafidele, ca nu-mi plac) cu iaurt Tnuva slim 1,8 + ou fiert(oul de 2-3 ori/saptamana) - e o oroare pt mine mancatul dimineata - dar sper sa ma adaptez ...am ambitie, deh!
3. ma obisnuiesc cu cafeaua fara zahar (beam o cana de 400 gr - aia e cana??? - ma rog, la care adaugam 4 lingurite zahar, ca nu suport zaharina si nu e sanatoasa, oricum)
4. pranzul consta in proteina (pui, curcan, vita, peste, inclusiv fructe de mare - fara porc) +salata sau alta verzitura (imi plac broccoli, andive, spanac, varza alba/rosie, muguri de soia, castraveti, rosii etc)
2. nu mai mananc dupa ora 20:00
3. beau 2,5 litri apa plata (din sticle de 0.500, ca par mai usor de baut + adaug lamaie)
7. cina - o supa clara gatita de mine (de pui, vita, legume, broccoli, ceapa, etc... stiu sa gatesc bine fara smantanici sau alte grasimi.
8. 2 gustari intre mese - fructe/legume (de rontait, gen morcov) masline verzi sau cateva nuci.
9. o data pe saptamana cred ca ar trebui sa bag si niste fainoase - gen paste integrale (cantarite) cu ... pasta de tomate si busuioc (verde, nu din cel uscat)
10. tot o data pe saptamana vreau sa tin si post (sau, cum se zice acum, sa fiu vegana )
10. O data pe luna as tine o cura de sucuri proaspat stoarse/presate.

O fi bine?
Multumesc, Liviutzza!