View Single Post
  #3 (permalink)  
Vechi 06 apr 2011, 19:15:36
moniniful's Avatar
moniniful moniniful este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 22 aug 2010
Locaţie: cambridge, uk, Romania
Vârsta: 36
Dieta: de la nutritionist
Date: 164cm, 62.5kg
Mesaje: 46
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal -Moni will weigh 53kg again!

ieri am fost la sala, dupa o pauza destul de indelungata. la sfarsit, cu oaresice teama, m-am convins sa ma cantaresc pe cantarul superperformant de acolo. am ramas socata. de cateva luni incercam sa scad de la 64 de kg la macar sub 60. nu am facut nimic foarte concret in privinta asta...am renuntat doar la sucuri si am incercat sa mananc mai putine dulciuri. rezultatele super planului meu? acum am 66 de kg

la inaltimea mea de 1.64 , asta inseamna ca sunt la 1.5 kg jumatate de obezitate (conform BMI-ului) . nu imi vine sa cred, pur si simplu cat de inconstienta am fost. pana la 22 de ani nu am avut nicioadata mai mult de 55 de kg si acum am 13 kg de slabit pana la greutatea mea ideala.

asa ca .. am revenit pe formul slabutelor si de data asta i'm here to stay.

voi urma o dieta de 6 saptamani, pe care colega mea de casa o are de la un medic nutritionist. recunosc din ce am citit pe forum, ca un stil de viata sanatos, e preferabil unei diete restrictive. cu toate astea, am preferat sa adopt un regim, ca sa pot sa ma disciplinez cat de cat.

acesta e planul pentru prima saptamana:

SAPTAMANA 1:

MIC DEJUN
2 alimente din 3( 1 ou fiert,50 g branza-orice fel,50 g muschi file)
PRANZ:
200 g carne(slaba si alba prefer) +50 g branza
CINA:
200 g carne si 50 g branza (maxim pana la ora 19)

cu ajutorul calculatorului de calorii, am realizat ca ma incadrez in 1100-1200 de calorii. planul meu este sa fac si mult sport, incat sa slabesc 1,5-2 kg pe saptamana.

maine cand merg la sala o sa imi stabilesc si un program de sport variat saptamanal (intrucat am marele noroc sa am acces la o super sala cu piscina, ore de aerobic/zumba/step cu instructori...tot ce vrei, numai sa ajungi la sala)

si cam asta pentru azi. multumesc comunitatii pentru motivare!