View Single Post
  #3 (permalink)  
Vechi 07 mai 2009, 20:34:28
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Smile Re: Cum sa slabesc 10 kg?

Citat:
Anterior postat de deiutza23 Vezi mesajul
buna ziua fetelor,ma numesc ANDREEA si am aproape 31 de ani si 2 baieti de 4 ani si 6 luni si 1 an si 10 luni.
am slabit dupa sarcina a 2-a de la 85 la 65 kg si de 1 an de zile nu mai reusesc nicicum sa scad si sa raman acolo.am avut inainte de Craciun 58 de kg si dupa am ajuns iar la 64,apoi iar am slabit,in 5 aprilie am avut 59,5 si acum am iar 64,5 kg.
nu mai pot tine nici o dieta,vreau sa mananc sanatos,ma trezesc hotarata,dar abandonez cum vad ceva la care poftesc si nu pot nicicum sa mananc sanatos,mananc multe aluaturi si dulciuri si nu mai stiu cum sa fac sa reusesc si eu sa slabesc.
mananc cam 1500 cal/zi si fac zilnic miscare,cam 30-40 min bicicleta,uneori si 20 min pilates,in fiecare zi am parte de plimbari zilnice cu copiii,cand e calc iesim de 2 ori/zi,acasa doar dormim si mancam.
slabesc relativ usor,cam 0,7-1 kg/sapt cu orice dieta(dc o tin corect) dar le si pun la fel de repede la loc.
HEEEEEELP!!!!!!!!!!!!!!!!!
vreau sugestii,pareri,ajutor,sfaturi,orice.
ms anticipat.
Buna draga Andreea.
Bine ai venit in gasca noastra.

Sa iti traiasca si sa iti creasca frumosi si sanatosi copilasii.
Felicitari pentru kg deja pierdute, 20 kg nu este deloc putin. Meriti laudele noastre.

Nu trebuie sa tii nici o dieta, din cate vad esti stresata numai daca la gandul de a urma un regim de slabit... Si nici nu este recomandat sa te gandesti la o anume dieta. Iti trebuie un regim de viata.... care sa nu te priveze de alimentele esentiale fara de care organismul nu functioneaza...

Din ce vad eu, miscare faci suficienta, deci nu este aici problema....
Si eu sunt la fel, slabesc usor dar si pun cu aceeasi viteza... bine ca acum ultimele kg se cam incapataneaza sa plece, dar le gasesc eu rezolvarea.


Acum ma uit si la necesarul tau caloric de la profil:
Necesarul caloric zilnic 2121
Nr. calorii/zi recomandat pentru a slabi 0.5kg/saptamana
1571
Nr. kg/luna propus pentru slabit
4
Nr. calorii/zi pentru a slabi conform target
1095

Deci, ca sa slabesti 0,5 kg pe saptamana, adica 2 kg pe luna, iti trebuie 1571
Target-ul tau este de 4kg pe luna iti trebuie 1095.

Deci poate in prima faza gasesti mijlocul de aur: te situezi la calorii consumate pe zi intre 1571 si 1095, de exemplu in jur de 1250-1300

Pe urma, mai avem un aspect: din cauza sportului ai masa musculara multa si din aceasta cauza s-ar putea ca kg sa nu plece, dar sa te micsorezi in cm. Deci duci evidenta pe 2 fronturi: unul cantarul si unul cm. Te masori o data la 2 saptamani.

Pe urma, ce te mai sfatui, studiaza alimentele care ti se potrivesc si care nu in functie de grupa ta sanguina:

http://forum.slabute.ro/diete/recoma...a-0-i-243.html
http://forum.slabute.ro/diete/grupa-...ab-iv-547.html
http://forum.slabute.ro/diete/grupa-...na-ii-546.html
http://forum.slabute.ro/diete/caract...ina-b-246.html

Ma mai gandesc intre timp ce sa mai adaug la ce ti-am spus aici.
Mai studiaza si aici este foarte important: Informatii - inainte de a decide in ce mod vrei sa slabesti

Sper sa iti fie de folos sfaturile mele si a ne auzim numai cu vesti bune si kg pierdute.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii