Subiect: english
View Single Post
  #3 (permalink)  
Vechi 15 ian 2010, 22:50:03
moni boni's Avatar
moni boni moni boni este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 29 nov 2009
Locaţie: Bistrita, Romania
Vârsta: 40
Dieta: daneza
Date: 168cm, 84.8kg
Mesaje: 1.517
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: english

eu am invatat engleza "the hard way"adika...
de la camin am facut engleza...
si pana in clasa a 6-a faceam cam 6 ore/saptamana
sin clasa a 7-a am bagat intensiv ajungem cam la 8 h/saptamana si am inceput olimpiadele si concursurile in engleza
din clasa a 9-a cuv intensiv a luat o noua conotatie ca faceam si ami des,m-am pregatit de cambridge first apoi in a 11-a de cambridge advanced...apoi la faculta am dat economy..
)
deci....
asa se invata engleza
sotul meu spre exemplu stie italiana bine bine si scris si vb.Asa ca noi 2 ne autoeducam -fiecare preda la celalalt limba cunoscuta- unul pe altul...aveam sedinte saptamanale in care faceam lectii si ne dadeam teme.deci ar fi bine sa faci cu cineva ca sa te impulsioneze
chiar azi am primit in posta oferta de cursuri ptr incepatori english..
tre sa o iei de la baza....
si tre sa iei de pe net sau de undeva ceva suport de curs mai lejer!
uita-te la filme fara subtitrare,incearca sa vb singura prin casa,sa iti formezi accentu,asculta pe youtube ca sigur is listening tapes...is multe optiuni
important e ca vrei sa inveti un pic.si nu iti strica mai ales ca e o conditie de baza in ultima vreme!
daca te pot ajuta eu cu ceva cu cea mai mare placere!
iti tin pumnii!
moni boni, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2493 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1976 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1460 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat