Subiect: Jurnal aycha
View Single Post
  #3 (permalink)  
Vechi 29 iul 2011, 08:31:55
Adina14's Avatar
Adina14 Adina14 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 12 mar 2011
Locaţie: Vâlcea, Romania
Vârsta: 27
Dieta: Vegan
Date: 163cm, 59.7kg
Mesaje: 3.942
Aprecieri acordate: 1.432
Am fost apreciat(a) de 813 ori in 524 mesaje
Implicit re: Jurnal aycha

Buna!
M-au intristat foarte tare vorbele tale.Asa gandeam si eu acum cateva luni; imi uram fiecare particica din corpul meu si la fel ca si tine sufeream de acea anexietate, simtitndu-ma vinovata de fiecare inghitura pe care o luam fie ca ea provenea din fructe sau legume.Am slabit ceva de atunci si lucrul asta a fost vizibil.Inainte imi admiram o colega de clasa foarte mult pentru felul cum arata, ea avand 53kg tot la 1,63( aceeasi inaltime ca si mine).De indata ce am ajuns si eu la greutatea asta mi-am dat seama ca nu trebuia sa o invidiez catusi de putin.Nu m-am simtit exagerat de frumoasa, de impacata cu mine insami asa cum ma asteptam si mi-am dat seama ca am gresit foarte mult crezand ca se va intampla asta!De asemenea am crezut ca voi fii de-a dreptul euforica, vesela mai tot timpul daca slabesc dar uite ca nu se intampla asta.Slabitul este un proces complex ce are loc in viata mea si imi vizeaza foarte mult si sanatatea insa nu este si singurul.Sunt mult mai multe lucruri importante decat sa arati bine, mai ales cand nu vrei sa arati bine pentru tine.Daca vrei sa slabesti doar pentru a fi ca cineva sau pentru ca ai fost jignita la un moment dat, slabitul va deveni o adevarata povara pentru tine.Gandeste-te ca poate vei semana cu mama ta, asa cum a spus si Sand.Iti iubesti mama, nu-i asa? Mama mea este si ea destul de plinuta dar o iubesc indiferent de cum ar arata!N-as putea niciodata sa o judec dupa aspectul fizic!Recunosc ca in ceea ce ii priveste pe ceilalti sunt rea si egoista, iar atunci cand pur si simplu nu agreez unele persoane, ma pot lega de aspectul lor fizic doar pentru a ma simti eu mai bine, mai implinita.Gresesc si eu aici, stiu asta.Dar ma face sa ma simt mai bine? Nu.Pentru ca stiu ca acei oameni nu ar merita niciodata prietenia mea atata timp cat eu ii judec dupa aspectul fizic asa cum nici cei care te judeca pe tine nu merita a fi bagati in seama!Personalitatea oamenilor, gandurile, trairile si actiunile lor sunt mult mai importante decat corpul lor.
Iarta-ma daca am deviat de la subiect insa se intrevad atatea discutii din cate ne-ai spus incat nu am putut sa ma rezum doar la cateva sfaturi pentru slabit.
M-am uitat peste meniurile tale si iarta-ma ca iti spun dar sunt foarte dezordonate!Corpul tau e bulversat de-a dreptul pentru ca nu ii conferi toti nutrientii de care are nevoie si il obligi sa functioneze doar cu vreo 600 de calorii!Afla ca el are nevoie zilnic de cel putin 1000 pentru a functiona asa cum trebuie caci daca nu, pot aparea foarte usor problemele de sanatate.Exagerezi cu fructele; ele trebuie privite ca niste dulciuri si nu consumate in mai mult de 2-3 portii pe zi.Dar atentie!O portie nu inseamna un fruct!Trebuie sa ai cele 3 mese principale si 2 sau chiar 3 gustari!Fiind begetariana este intr-adevar mai greu sa strangi proteinele dar nu imposibil!Consuma cat mai multe legume si salate si bineinteles nu uita de lactate si branzeturi ( asta daca ai voie caci nu sunt informata prea bine in ceea ce priveste vegetarismul) dar totul trebuie sa moderat!Cate putin din fiecare si gata,ai rezolvat meniul.Nu sari niciodata peste micul dejun; poti opta pentru cereale integrale( 30-40g ar fi de ajuns) fara adaosuri de zahar precum fulgii de ovaz, de orz,taratele, musli, etc mancate impreuna cu lapte sau iaurt.La gustari opteaza pentru fructe si nu substitui nicodata o masa cu ele.Produc aciditate in stomac si implicit foame.Dar nu te gandi ca daca au zahar, e o tragedie.Nu este ca zaharul sau fructoza din comert, procesate pana la refuz unele dintre ele.In fine, sunt foarte multe lucruri de spus despre alimentatia sanatoasa asa ca te invit sa citesti mai multe chiar aici--> Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa
Si inca ceva; nu te pedepsi pentru zilele in care ai gresit si nu te mai simti vinovata de asta.O sa iti dai seama ca te afecteaza pe moment foarte tare insa degeaba!Faptul este consumat si important este ca tu sa treci peste.Nu iti mai provoca singura voma pentru ca nu vomiti ce ai mancat ci sucul gastric care te ajuta sa digeri alimentele ingerate.
Cu speranta ca ti-am putut fi de folos prin sfaturile mele, ma opresc aici ca sunt sigura ca am scris foarte mult! Mult succes in lupta cu kg in plus