View Single Post
  #3 (permalink)  
Vechi 19 aug 2011, 10:05:20
Roxii's Avatar
Roxii Roxii este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 30 apr 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 31
Dieta: Mentinere
Date: 163cm, 48kg
Mesaje: 3.308
Aprecieri acordate: 4
Am fost apreciat(a) de 2 ori in 2 mesaje
Implicit re: Jurnalul unei fete stresate - AceSS

Citat:
Anterior postat de AceSS Vezi mesajul
Buna.

Simplu. Pana la 13 ani aveam 1.63 45 de kg...aratam super.(scuzati-mi lipsa de modestie) Apoi dintr-o data am inceput sa am probleme la scoala cu colegi violenti...lovituri, injuraturi. Nivelul stresului a crescut in pare parte din acesta cauza, dar si din cauza ca ma apropiam de sfarsitul ciclului gimnazial. Din cauza stresului am inceput sa mananc din ce in ce mai mult. Am facut si gastrita...nu am stiut. Am aflat dupa mult timp cum nu mi-am facut niciodata analizele pana in clasa a 8a cand a inceput sa mi se faca rau. Se pare ca mancasem asa de mult din cauza gastritei. Am confundat foamea cu durerea de stomac.

Dupa ce am terminat clasa a8a m-am simtit in sfarsit libera. M-am relaxat. M-am enervat din nu stiu ce motiv si mi-am propus sa nu las toate fetele rele si de 45 de kg sa imi ia locul numai pentru ca arata mai bine. ( fete rele- copii pot fi destul de rautaciosi..)

Am slabit in aceea vara de la 98 la 77-78(oct)

Apoi au urmat testele din clasa a9a ...sa nu mai zic de teze...

Din acel an m0am ingrasat cam acelasi nr de kg...in fiecare vara am avut 98-99. Anul acesta lucrurile s-au schimbat....nu am reusit sa slabesc pana la 80 vara trecuta ci numai pana la 90. (aveam o bunica bolnava....) Din fericire am reusit sa ma mentin pana in decembrie. De Craciun am inceput sa slabesc. Ajunsesem la greutatea de 87 in ianuarie, dar apoi bunica mea s-a stins din viata si am inceput din nou sa ma ingras. In iunie am avut 108...apoi am slabit pana la 102.

1 August 2011 - 108 kg. Am reusit sa scap de cateva...Azi 18.(stiu ca e 19 dar consider 18 pt ca e inca noapte) am 99 de kg.

Vedem maine......
Hello!Mie aici mi se pare ca ai mai mult o problema pe plan psihologic.Nu te supara ca te intreb,dar ai incercat sa consulti un psiholog?Sa stii ca nu e nici o rusine sa mergi la psiholog cand simti ca sunt situatii care pur si simplu te depasesc.Si eu am fost si mi`a facut foarte bine,imi pare rau ca nu m`am mai dus.Nu e normal ca de fiecare data cand ai o problema sa dai buzna in mancare.In viata vei avea mii de probleme,poate si mai grave,atunci ce vei face?Te vei ingrasa de fiecare data?Trebuie sa inveti sa iti canalizezi furia,supararea si orice alt sentiment pe alt lucru.Incearca de kte ori esti trista/deprimata sau ai vreo problema sa faci sport in loc sa mananci.In al doilea rand..nush ce sa zic,ai slabit cam mult in putin timp..Sigur mananci cat trebuie?Stii ca nu trebuie sa scazi sub 1000 de calorii in nici un caz,nu?Te pup si iti doresc mult succes!
__________________
Jurnal Roxii

Cursul dragostei adevarate nu a fost niciodata neted. – William Shakespeare
Roxii, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2044 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1527 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]