Subiect: Jurnal Karina
View Single Post
  #3 (permalink)  
Vechi 04 sep 2011, 20:42:30
Adina14's Avatar
Adina14 Adina14 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 12 mar 2011
Locaţie: Vâlcea, Romania
Vârsta: 27
Dieta: Vegan
Date: 163cm, 59.7kg
Mesaje: 3.942
Aprecieri acordate: 1.432
Am fost apreciat(a) de 813 ori in 524 mesaje
Implicit Re: Jurnal Karina

Buna Karina!
Te felicit pentru ca incerci sa remediezi problema cu infometarea; din pacate foarte putine fete constienteaza ca e foarte usor sa cazi dintr-o extrema in alta dar tu cred ca stii cel mai bine acest lucru acum.
Nu trebuie in niciun caz sa ramai la 500-600 de calorii!Minimul dintr-o dieta de slabit este de 1000 de calorii dar tu banuiesc ca vrei deja sa te mentii, deci deja vorbim de 1500-1600 de calorii cel putin.Nu am de gand sa te mint, va fi foarte greu sa ajungi la aceste calorii fara sa continui sa slabesti( poate suna ciudat dar chiar asa este; e foarte posibil sa slabesti in continuare).Pentru inceput, ca sa nu mai fie niciun dubiu ca te vei ingrasa, trebuie sa iti procuri aceste calorii din mancare sanatoasa iar abea apoi, dupa ce ajungi la un nr de calorii considerabil ( sa zicem 1200-1300) poti adauga si alte alimente mai nedietetice.Trebuie sa incepi prin a adauga cate 50-70 de calorii pe saptamana.Ai foarte mare nevoie de minimul acela de 1000 de calorii pentru functionarea intregului organism caci altfel multe dintre functiile pe care acesta trebuie sa le indeplineasca nu sunt efectuate si astfel apar probleme de sanatate.Nici nu intra in discutie sa iti torturezi corpul in continuare asa!Acum spune-mi ce mananci de obicei.
Referitor la sport, recomandat este sa lasam o zi de pauza pe saptamana.Orice antrenament ce dureaza mai mult de 1-2 ore pe zi suprasolicita corpul deja.Trebuie sa reduci nr orelor de sport.Daca la calorii cresti, atunci la minutele de sport scazi.Saptamana aceasta faci sa zicem doar 3 ore si jumatate, apoi cealalta doar 3 ore si uite asa pana ajungi la maxim o ora si jumatate de sport pe zi.
Nu te descuraja; ai intr-adevar mult de munca dar totul este posibil!Ai slabit atatea kg dar acum trebuie sa inveti cu adevarat ce inseamna alimentatia sanatoasa ca sa te poti mentine.Uite, slabutele iti vor fi alaturi