View Single Post
  #3 (permalink)  
Vechi 18 sep 2011, 07:49:33
VAmedeea's Avatar
VAmedeea VAmedeea este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 mar 2010
Locaţie: La Spezia, Italia
Vârsta: 38
Dieta: ECHILIBRU
Date: 168cm, 68kg
Mesaje: 6.500
Aprecieri acordate: 1.864
Am fost apreciat(a) de 742 ori in 334 mesaje
Implicit Re: La cumparaturi cu Montignac

Interesanta lista ta!
Eu nu am fost niciodata la cumparaturi sa ma uit asa. Bine, nici nu am voie sa mananc sare si din strat multe din alimente pica. Iar restul care ar putea avea adaosuri din acestea le evit. Gemul il cumpar facut din fructe, fara indulcitori, cioco e din cea cu 70% cacao minim si nici aia nu are chestii ascunse iar ca si conservand, cand mai iau cate ceva la conserva, de o bicei pe aici este acidul ascorbic.
Si cam atat!
Sau mai sunt fructele de mare cu nu stiu ce polifosfat facute.
Dar evit, de obicei mananc f. simplu.

Iar lista mea de cumparaturi include legume proaspete sau congelate, fructe proaspete, peste proaspat sau congelat, carne proaspata, oua, iaurt, fructe de mare mai rar, salate (proaspete sau gata preparate)... din conserve face parte in general sucul de rosii, conservele de rosii, mai rar mazare sau fasole. Pe acestea fie le iau uscate, fie congelate.
Si cam atat mananc eu.
Inainte mai mancam din cand in cand si branza (dar normala, nu creme sau mai stiu eu ce).
Cam asta ar fi in lista mea Monti.
Dar eu acum mai am si paste integrale pe lista si alte chestii care nu sunt Monti (gen cartofi) pt ca am un alt regim dat de la spital. In proportie de 70% tot Monti sunt, dar mai am si alte alimente pe langa, plus o usoara hipocalorica (desi eu niciodata nu am fost de acord cu asa ceva) si ar cam trebui sa ma stabilizez.
__________________
"Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost." (Nicolae Iorga)

INDICELE GLICEMIC
VAmedeea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1642 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat