View Single Post
  #3 (permalink)  
Vechi 14 nov 2011, 22:01:14
Sand's Avatar
Sand Sand este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 mar 2010
Locaţie: Orange County, CA, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 54
Dieta: de tip mediteraneana + sport
Date: 173cm, 79kg
Mesaje: 3.059
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 12 ori in 10 mesaje
Implicit Re: Haine de la Second-Hand

Citat:
Anterior postat de andrylici Vezi mesajul
Va astept aici sa vorbim despre experiente, placute sau neplacute, cu aceste obiecte de vestimentatie.
Cand eram in Ro. ma duceam regulat la un magazin de haine second-hand aduse din Germania si de fiecare data gaseam cate o chestie foarte misto. E drept ca magazinul era la 10 minute de mine si intram foarte des. In principiu daca ai ochiul penetrant si ai rabdare sa cauti printre o gramada de chestii nepotrivite...sunt sanse mari sa gasesti si ceva dragut, interesant, unic, deosebit...ce nu as fi gasit in magazinele romanesti, care...vindeau cam orori. Acum presupun ca ai avea de unde sa-ti iei ceva omeneste, nu stiu...nu mai cunosc piata pe acolo. In orice caz nu-mi placea ce gaseam in magazinele cica "tari" si atunci ma reorietam spre second-hand-ul asta de langa casa.

Multe din hainele de la magazinul respectiv erau resturi cumparate in vrac de la magazinele mari nemtesti...ce ramanea in raionul de ...nu stiu..rochii/bluze femei din sezonul trecut sau de acum 2-3 sezoane. Proprietarul roman se ducea in Germania si lua totul la un pret minim la Kg. Apoi le vindea in Ro la acest magazin. Foarte multe produse erau deci absolut noi, cu etichetele pe ele. Mi-am luat odata si un sutien cu dantela, o chestie super dar absolut nou. Normal ca spalam totul inainte tzapan de tot.

Ce mi-am luat multe au fost accesorii, de genul curele impletite din sfoara, cu lemn sau bambus, niste ghete de vara din material de sac bej kaki (foarte moderne de desert...am fost cu ele intr-o excursie in Turcia), rochii colorate si foarte chic (pe care le luam indiferent de masura si le transformam acasa dupa aia la masina de cusut). Am gasit o data si un pardesiu traznet de ploaie, galben foarte modern. Alta data un palton alb de iarna, genul sport. Am si acum un hanorac cu nasturi din lemn d-aia mai ciudati asa ca niste oase de mamut. E gri inchis si are niste chestii din piele negre prin el, foarte ciudat e...dar de efect.

Problema e ca tre' sa cauti bine printre tot felul de chestii unele mai nasoale, altele mai dubioase pana sa gasesti ceva ca lumea de tot, sa-ti placa mult. Ce sa mai...tre' sa ai rabdare.

Eu de fiecare data cand gaseam ceva misto...si ma duceam la casa sa platesc...mereu ma aborda cate o clienta care ma intreba:"Luati asta sigur...ca daca nu, o vreau eu!"
Răspuns cu citat