View Single Post
  #3 (permalink)  
Vechi 31 mai 2009, 21:33:05
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: si eu am nevoie de sfaturile voastre

Citat:
Anterior postat de huhu Vezi mesajul
salutare tuturor,
imi cer scuze daca nu o sa am un ton prea pozitiv, dar sunt intr-o pasa atat de proasta...
este a-nu-stiu-cata-oara cand imi impun sa imi schimb obiceiurile alimentare, si mi-e teama ca din nou o sa ranunt usor. am 1.75 inaltime si 65 de kilograme si am ajuns sa ma detest, sa evit sa ma privesc in oglinda, sa plang in baie si sa evit sa ies in oras...mai grav e cand sunt in oras si imi vad reflexia in vreo vitrina... problema mea e ca sunt cumva disproportionata, in sensul ca partea superioara a corpului este normala, fara burta si cu talia mica, dar posteriorul si picioarele sunt extrem de pline...o alta problema e ca motivarea pe care mi-o dau in primele zile(faptul ca voi putea purta panataloni fara sa-mi acopar fundul cu o bluza lunga, sau ca as putea purta fusta..) se pierde pe parcurs...locuiesc cu iubitul meu care e si el un mare pofticios, si atunci cand vrea sa comande pizza sau sa mancam chipsuri la un film nu pot rezista sa nu mananc si eu..
astfel, am decis sa scriu pe forum si sa imi gasesc cumva motivatia in sfaturile si experientele voastre...si sa va rog sa-mi spuneti ce a functionat in cazul vostru..de la tipul de dieta, pana la trucuri psihologice...
va multumesc pentru atentie si pentru eventualele raspunsuri
Buna Huhu

Nu trebuie as iti ceri scuze, si noi trecem prin momente mai putin placute sau pozitive in viata. Pentru noi, femeile, felul in care arata este foarte important si e normal sa fim intr-o pasa nu prea buna cand nu ne place ce se vede in oglinda.

Eu cand aveam 68, eram la fel ca tine, nu prea ieseam in oras, dadeam dintr-o depresie in alta, imi era rusine sa ma uit in oglinda (puteau sa treaca multe luni in care sa nu ma uit in oglinda, adiica tot corpul. Imi era rusine cu mine, prietenele imi spuneau ca m-am ingrasat, de parca eu nu stiam. Si nimeni nu ma intelegea, numai eu stiu ce simteam cu adevarat...

Ai corpul in forma de para, ne luam de mana. Si la mine pana la talie totate bune si frumoase, dar pulpele astea ma termina, nici la 45 kg nu mi-au disparut. Asa ne este constitutia...

Acum sa trecem si la intrebarile tale:

1. Pentru a slabi la picioare si fund sunt bune exercitiile cardio (exact ceea ce eu fac foarte rar, din lipsa de timp, dar ma mobilizez incet, poate te bagi si tu si vom fi mai motivate). Aparatele care determina acest tip de efort sunt: banda de mers si alergare, bicicleta, stepper. Ar mai fi si aerobicul...

2. Nu mai fi pesimista. Degeaba vei urma nu stiu ce dieta, dar daca nu gandesti pozitiv, nu se rezolva nimic...
Ai incredere in tine, mai bine gandeste-te ca vei reusi, decat sa te complaci in situatia asta.

Hai, fruntea sus! Si fii mai optimista.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat