View Single Post
  #3 (permalink)  
Vechi 22 ian 2012, 18:42:48
rozica1965's Avatar
rozica1965 rozica1965 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa expert
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 30 aug 2010
Locaţie: Craiova, Romania
Vârsta: 58
Dieta: gastric sleeve
Date: 154cm, 77kg
Mesaje: 68.156
Aprecieri acordate: 47.414
Am fost apreciat(a) de 45.907 ori in 24.999 mesaje
Implicit Re: Calorii

Citat:
Anterior postat de ratacitul Vezi mesajul
Buna seara slabutelor...si bine v-am gasit in acest loc pentru a lupta impotriva kilogramelor depuse...pun aceasta intrebare deoarece nicaieri nu am gasit un raspuns ( sincer sa fiu nu am citit toate posturile - asa ca imi cer scuze dinainte daca s-a mai discutat - dar pe internet nu am gasit ) .
Intrebarea mea este urmatoarea : cand se zice ca daca alergi / mergi / orice activitate fizica ai face se consuma X calorii intr-un interval de timp , in acel numar X de calorii intra si caloriile care sunt consumate prin activitatea Metabolismului Bazal? Sa dau un exemplu ( eu )
varsta 23 ani , inaltime 175 cm , sex masculin => metabolism bazal 1605 calorii/ 24h , asta insemnand aproximativ 67 calorii consumate de coprul meu intr-o ora ( doar pentru ca respir )
Am selectat o oarecare activitate din tabelul de calculare a caloriilor consumate ( am ales basketul - aleatoriu ) si rezulta ca intr-o ora eu consum 565 de calorii.
Intrebarea este ( dupa exemplificare ) : daca joc basket timp de o ora , corpul meu consuma 565 calorii in care intra si cele consumate de Metabolismul Bazal sau corpul meu consuma 565 calorii + 67 calorii ?
Va multumesc anticipat si va doresc spor la datul kilogramelor in plus jos!!
Si eu cred la fel....ca se aduna caloriile.....
__________________
Răspuns cu citat