Subiect: Clubul Atkins
View Single Post
  #33 (permalink)  
Vechi 12 ian 2010, 14:15:57
alexa.stan's Avatar
alexa.stan alexa.stan este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 26 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 35
Dieta: personalizata
Date: 156cm, 96kg
Mesaje: 947
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Dieta Atkins - Etapa I -Inducerea

Maria-Magdalena.

Spuneai ca tu cu dieta de 900 de calorii ai slabit doar 1 kg pe saptama in loc de 4. Tipul asta de dieta este foarte nesanatos. trebuie sa papi mai mult, incearca sa respecti regula dea manca cel putin 1200-1400 de calorii zilnic. o femei trebuie sa ingereze cam 2000 de calorii in medie. diferenta este prea mare. deci ai grije.

O alta problema este ca daca tu alegi sa papi putin pupic, atunci organizmul se va obisnui cu ideea asta si-si va schimba metabolismul, consumand mai putina energie, si incercand sa stocheze, deci te vei ingrasa. Incearca inainte de dieta, sa faci miste investigatii si sa te interesezi, sa-ti cunosti mai bine corpul. Pt ca el este cel care dirijeaza totul. Si daca tu faci un lucru gresit atunci el va continua sa functioneze gresit.

Important este sa incerci sa afli cum te-ai ingrasat. Eu am gresit mult ca am inceput regim inainte sa incerc sa aflu defapt unde a fost problema. Si uite asa am ajuns sa scot alimente nesanatoase (asta a fost ok) dar am diminuat si canditatile (asta a fost rau) si uite ca nu am reusit nimic in 2 ani, ba chiar am mai pus si kg. Acum putin timp am aflat ca in tesuturile adipoase exista o glanda care secreta niste hormoni, foarte responsabili, de obezitate. hormoni asta deobicei sunt secretati in situatiile stresante din viata noastra.

Deci mai intai incearca sa afli care a fost motivul.

Un alt motiv pt care tu slabesti greu este ca tu nu ai mult de slabit. ai 170 si 76 de kg, deci teoretic cam 15 kg in plus. Eu am ajuns la 30 in plus fata de greutatea initiala, nici eu nu slabesc usor, dar tre sa fi foarte perseverenta. Si eu sunt constienta ca dupa prmele 15 kg date jos, apoi totul va fi din ce in ce mai greu.

Spor
__________________
Acum suntem doi, si invatam sa papam sanatos.


Jurnal Alexa.Stan
http://forum.slabute.ro/sunt-insarci...10-a-3639.html
Răspuns cu citat