View Single Post
  #35 (permalink)  
Vechi 17 iun 2009, 16:58:11
vadmin's Avatar
vadmin vadmin este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 45
Date: 182cm, 77kg
Mesaje: 1.886
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 31 ori in 8 mesaje
Lightbulb Re: Calculator calorii - Meniuri alimente si calendar

Citat:
Anterior postat de Luna Vezi mesajul
DA. Sunt la datorie
Sters Cookies si acum functioneaza

Am o nelamurire, cred ca ceva fac prost la introducere/salvare meniu.
Introduc alimente, dau salvare. Pt ziua respectiva apare boldit nr de calorii. OK.
Ma duc apoi sa introduc activitatile consumatoare de calorii. Le introduc, le vad, dau Salvare meniu si-mi da un rezultat.

In faza asta, ma intalnesc cu 2 situatii.

1: Fie la salvarea caloriilor consumate, cele ingerate trec pe zero in dreapta ecranului, dar daca ma duc in meniul meu, gasesc nr boldit (si le copiez de acolo pt orice eventualitate)
2.Fie la salvarea caloriilor consumate, cele ingerate trec pe zero atat in dreapta ecranului, cat si in meniul meu si raman doar cu valoarea caloriilor consumate, cele ingerate fiind 0.

Uneori (rareori) mi-a aparut Finalizeaza meniul. Dar f rar si doar atunci (parca) mi-a iesit bine, adica mi-a afisat ambele valori. Evident fac ceva gresit, dar habar nu am ce.
Daca ai mai explicat asta, indruma-ma te rog spre acel mesaj, ca probabil nu l-am citit (cu atentie).


Multumesc mult
Pentru o anumita zi, alimentele si activitatile sunt in acelasi meniu. Ai 2 metode de a crea un meniu:

1. Adaugi o parte (sau total) din alimente/activitati (de exemplu micul dejun), le dai Salveaza meniu si le modifici pe urma prin apasarea in calendar a legaturii modifica pentru ziua care doresti sa mai adaugi/stergi ceva din meniu (de exemplu mai doresti sa adaugi si pranz si cina). La apasarea legaturii modifica, in partea dreapta este incarcat meniul pentru ziua respectiva in care se poate de adaugat/sterge activitati ca si de obicei prin apasarea butonului +Adauga. La meniul pentru ziua care se modifica vor fi adaugate/sterse/modificate alimentele.

Dupa terminarea modificarilor/adaugarilor se apasa butonul Finalizeaza meniul si meniul pe data care era editat este salvat, cu actualizare calorii in calendar.

Dupa finalizare in partea dreapta se trece in modul de creare 'meniu nou', care va fi salvat si el la randul lui pentru alta data.

2. (varianta mai simpla) Nu salvezi meniul pana ce nu ai adaugat toate alimentele si activitatile pe ziua respectiva. Ca remarca, meniul temporar/in lucru din partea dreapta nu se pierde, chiar daca nu dai Salveaza meniu si este vizibil si la urmatoarea conectare. Poti sa-l continui mai spre seara de exemplu.

Dupa ce ai terminat de adaugat toate alimentele/activitatile, verifici ca data de sus de la meniul din dreapta (in lucru) sa fie data pentru care doresti sa salvezi acel meniu (ea se poate schimba si pentru alte dati decat azi prin apasarea iconitei cu un mic calendar pe ea si selectare alta data) si apesi Salvare meniu.

Bineinteles, daca ti-a mai scapat ceva, procedezi ca la punctul 1.

Ca regula, de obicei prezenta butonului Finalizeaza meniul, indica faptul ca se editeaza un meniu anterior. Sus langa Meniu pentru, este afisata data meniului care se editeaza.

Ultima dată editat de Slabuta; 17 iun 2009 at 17:35:10.
Răspuns cu citat