Subiect: Jurnal denisa
View Single Post
  #35 (permalink)  
Vechi 30 ian 2012, 20:17:26
EveEve's Avatar
EveEve EveEve este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 22 feb 2011
Locaţie: Sibiu/Madrid, Spania
Vârsta: 33
Dieta: Hipocalorica, 1200 kcal/zi
Date: 165cm, 61.4kg
Mesaje: 629
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal denisa

Buna, Denisa!

Ti-am citit putin prin jurnal.. Iar primul tau mesaj, m-a bulversat putin.. Nu inteleg, cum sa ai o burta imensa la 49 de kg? Indiferent ca poate mai trebuie lucrat la proportii picioare-maini-solduri-abdomen, deci nu ai cum sa spui ca ai o burta imensa! Am zis ca m-a bulversat, pentru ca m-a facut si sa rad, dar ma facut si sa . Pe bune, daca tie ti s-ar prezenta un caz.. O prietena, de exemplu, care are 49 de kg, si ti-ar zice ca o parte din corpul ei este imensa, indiferent care.. Ai putea fi de acord cu ea?

Lasand asta la o parte.. Hai sa vorbim despre cantarit. Nu e bine sa te cantaresti seara! Da-ti seama ca pe parcursul zile ai mancat, ai ingerat lichide, iar totul va fi contabilizat de cantar. Momentrul ideal este dimineata, pe stomacul gol, ideal ar fi dupa ce ai iesit la baie. Apoi, nu este bine sa ne cantarim in fiecare zi. Tocmai de asta, pentru ca pot exista mici fluctuatii, iar noi cum vedem cateva grame in plus, aproape ca ne prabusim psihic. Dar no, la asta nu pot sa-ti zic nimic, pentru ca.. la cantaritul zilnic, cred ca majoritatea trisam cate putin. Desi nu ar trebui sub nicio forma! Insa oricum, fa-o mai rar. Incepe de exemplu prin a te cantari o zi da o zi nu, apoi din doua in doua zile, si tot asa.

Lasand si asta la o parte.. Sa luam la puricat placa de par!! Eu o folosesc zilnic de la varsta de 12 ani. Si nu e un lucru cu care ma mandresc, dar am un par foaaarte foarte dificil. Iar singura metoda sa-l tin sub control, macar bretonul si partea din fata, da! Este tocmai ea, placa de par!
Nu prea conteaza mult de tot marca.. Eu mi-am cumparat acum vreo 2 ani una Rowenta, care ar trebui sa fie marca buna. Deci.. Imi facea parul mai rau decat statea el natural. In prezent am una marca Ufesa, rotunda, care e si pentru facut bucle iar una marca alba.. Care mi-a castigat-o un prieten mai demult pe la o masinuta. Marca alba, dar lasa parul impecabil. De aia zic ca nu conteaza marca. Important este sa fie de ceramica, si sa ii poti regla temperatura!!!! Asta ultima, super important, ca sa nu iti arzi aiurea parul.
Insa mai bine te-ai baza pe produse care protejeaza parul. Pana acum vreo 2 ani, eram super dependenta de placa. Nu doar ca o foloseam zilnic, ci o foloseam de cel putin 3 ori pe zi, depinde de zile. Acum o folosesc doar odata pe zi. Si desi ar trebui sa am un par ca de sarma si ars complet, nu il am cu aproape nimic mai diferit fatza de o fata care foloseste foarte rar placa. Adica nu-i asa deteriorat, din cauza ca folosesc diferite seruri (pentru diferite probleme), pe care nu le aplic pe toate odata. Aplic cate unul dupa fiecare spalare, iar cel anti-frizzing, zilnic, sa-mi fie podoaba capilara sub control. Mai folosesc un lapte care ajuta la indreptat parul (asta numai dupa spalare), un protector termic(SUPER NECESAR!!), un spray pentru stralucire, si unul anti-rupere, tot pentru varfuri. Spray-urile la fel, le folosesc pe rand. Daca nu folosesti foarte foarte des placa, poate nu ai nevoie de toate astea. Insa protectorul termic chiar e necesar de fiecare data cand o folosesti. Si un ser, nu strica niciodata.

Te pup, astept sa ne zici ce ti-ai cumparat, si te astept si pe la mine prin casuta! Muah!
__________________
Jurnal Eve


A strong woman stands up for herself. A stronger woman stands up for everyone else.

It's not who you are that holds you back. It's who you think you're not!

"Give a girl the right shoes, and she can conquer the world!" - Marilyn Monroe

There are far better things ahead than anything we left behind.


You don't realise how strong you are, until it's your only option left

The question isn't who's going to let me. THe question is who is going to stop me!
Răspuns cu citat