View Single Post
  #35 (permalink)  
Vechi 24 feb 2012, 02:00:45
alexandra trofin's Avatar
alexandra trofin alexandra trofin este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 13 sep 2011
Locaţie: Piatra Neamt, Romania
Vârsta: 33
Dieta: Dukan
Date: 167cm, 60.8kg
Mesaje: 1
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: hipotiroidismul

Citat:
Anterior postat de andreus Vezi mesajul
buna fetelor

sunt Andreea si sunt noua pe aici...nu stiu daca sibiectul pe care incerc sa-l deschid acum e unul nou sau s-a mai vorbit deja despre asta.
de pe la 14 ani ma tot lupt cu kg in plus (acum am 21 de ani) am slabit, m-am ingrasat...iar slabeam iar ma ingrasam...si tot asa
observasem de pe la 15 ani faptul ca slabesc foarte greu desi mancam putin si ca deveneam depresiva si apatica extrem de des.nu ma durea nimic numai ca ma simteam obosita mai mereu si fara chef
acum 3 ani dupa mai multe ture pe la doctor mi s-a zis ca sufar de "hipotiroidism"
sau tiroidita autoimuna...fapt pentru care metabolismul este lent, functiile organismului sunt incetinite
din cauza asta presimt ca oricat de mute regimuri as tine si oricat cat sport as face...nu o sa fiu "slabuta " niciodata...pentru asta am renuntat de multe ori la cure si am incercat sa ma accept asa cum sunt...dar nu reusesc sa ma multumesc cu ce sunt, stiu ca pot mai mult.... prefer sa nu ma dau batuta decat sa ma declar singura invinsa.
voiam sa va intreb daca e cineva pe aici cu acelasi simptom...sau stiti pe cineva care urmeaza un tatament anume pentru asa ceva.
cineva care sa mi spuna ca a reusit sa slabeasca si cu "defectul acesta"...sau ca ea a reusit

Hei, Andreea! Si eu am tot 21 de ani si mi s-a descoperit hipotiroidita autoimuna la 15 ani. De atunci, iau zilnic Euthyrox de 100.

Intradevar, noua, celor care suferim de hipotiroidism, ne este mai greu sa slabim. Mult mai greu. Dar nu e imposibil! Spre exemplu, pe la 16 ani am slabit 9-10 kg (ajunsesem la 53 de kg) si am reusit sa ma mentin pana anul trecut, cand m-am lasat de fumat.

Cred ca, oricum ar fi, cea mai importanta regula ar fi cea legata de importanta sportului. Eu o sa ma apuc de dieta Dukan saptamana viitoare si o sa-mi fac si abonament la sala. Se poate, dar iti trebuie multa vointa si ambitie! Eu te sustin si te incurajez sa incepi lupta impotriva kilogramelor!
Răspuns cu citat