View Single Post
  #3501 (permalink)  
Vechi 21 mar 2013, 19:41:50
anasta's Avatar
anasta anasta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 01 mai 2012
Locaţie: Corod, Romania
Vârsta: 47
Dieta: alimentatie sanatoasa
Date: 170cm, 72kg
Mesaje: 19
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 16 ori in 9 mesaje
Implicit Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 80-90 kg (VI)

In post cauta alimente cu proteine multe. Tip leguminoase: mazare, pastai, spanac, ciuperci, naut, linte, soia. Apoi combina-le cu cruditati: varza, morcov, ceapa, usturoi, rosii, ardei gras, castraveti, salata verde, brocoli, avocado. Ca sa suplinesti lipsa prajelilor care fac mancarea de post mai gustoasa, adauga seminte la ciorbite sau cremele realizate tip: floarea soarelui, in, migdale, de dovleac, alune. Ca mic-dejun un shake de fructe cu musli integral. Gasesc meniuri sanatoase pe siteurile de vegetarieni. Mi-am luat naut si doresc sa-mi fac hummus care e delicios si supersanatos.Deasemenea as dori sa-mi fac si lapte de soia, poate chiar tofu ca nu e asa greu de facut. Ar fi multe de zis. Oricum spor si la post si la dieta. Ca sa iti piara foamea, mergi si la slujbele care se tin zilele astea in biserica si de-a lungul postului.
anasta, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1911 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1394 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1395 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]