View Single Post
  #4 (permalink)  
Vechi 07 iul 2013, 09:31:13
astridromanov's Avatar
astridromanov astridromanov este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 06 iul 2013
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 38
Date: 157cm, 66kg
Mesaje: 37
Aprecieri acordate: 24
Am fost apreciat(a) de 39 ori in 23 mesaje
Implicit Re: Jurnalul lui Astrid

Da, cu medicul am vorbit, mai ales că mă înțelege. Ea are cam aceleași probleme ca ale mele și este și ea vegetariană.
Ce mănânc eu nu face parte dintr-o dietă, ci vreau să devină un stil de viață. Fructe, legume, salate, sucuri, semințe. În general mi-aș dori să am meniuri preponderent vegane, deoarece am studiat foarte mult pe tema asta și toate tratatele de specialitate arată că hrana vie e sănătoasă, față de aia gătită chiar și la aburi, care-și pierde enzimele și nutrienții.
Pentru mine este un mare experiment. Legat de partea de proteine (deși eu, dacă nu am enzima respectivă, nu cred că am nevoie de proteine din carne), sunt foarte bune lintea, fasolea și algele marine. Îmi plac toate foarte mult. Îmi mai place și brânza, am pe cineva care-mi aduce telemea de oaie, 100% naturală, așa că sănătos am de unde mânca.
Oricum, vom vedea progresele sau, sper eu că nu, involuția.
Mulțumesc pentru vizită, Înger Alb!
astridromanov, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1552 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1035 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Acest membru apreciaza mesajul lui astridromanov:
WhiteAngel (07 iul 2013)