View Single Post
  #4 (permalink)  
Vechi 11 feb 2015, 16:23:24
Kclaudyia's Avatar
Kclaudyia Kclaudyia este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 05 nov 2009
Locaţie: Bacau, Romania
Vârsta: 41
Dieta: alimentatie echilibrata
Date: 170cm, 75kg
Mesaje: 7.372
Aprecieri acordate: 4.845
Am fost apreciat(a) de 4.016 ori in 2.323 mesaje
Implicit Re: A food lover`s healthy start!

Bine ai (re)venit!

Dupa cum scrii pare ca esti o persoana optimista si ambitioasa!

Succes maxim in ceea ce ti=ai propus!

O singura obiectie am: dieta Rina nu mi se pare un stil de viata.. si sa iti spun si de ce.. pentru ca organismul nostru e obisnuit si are nevoie sa primeasca toate grupele de alimente intr-=o zi, pe cand Rina, din cate stiu eu, se bazeaza pe gruparea acestora pe zile.. o zi ai amidon. o zi proteine, etc, nu? Te rog sa ma corectezi daca gresesc..
Din punctul meu de vedere orice dieta este o prostie inventata de capitalismul ahtiat dupa facut bani..

Nu toti functionam la fel, suntem diferiti dpdv fizic si psihic de aceea trebuie sa luam seama la senalele transmise de corp, sa urmam niste reguli de bun simt si sa existe un echilbru atat in alimentatie cat si in viata de zi cu zi..

Ai ajuns la platou, ok, asta inseamna ca trebuie sa ii dai un impuls organismului.. asta poate sa insemne si faptul ca nu mananci destul, ca organismul incepe sa "tina cu dintii" de ce mananci, mai poate sa insemne ca trebuie sa schimbi ceva la tipul de actvitate.. Spui ca faci jogging, e super bine, dar incearca sa variezi, adica poti face intervale de sprinturi.. alergi la intensitate maxima 30 de sec, apoi 30 de sec mers rapid sau sa introduci niste exercitii tip HIIT (High Intensity Interval Training)

Sper ca nu te-am deranjat cu afirmatiile mele
Kclaudyia, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1993 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1476 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1219 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui Kclaudyia:
butterfly30 (11 feb 2015), Veritas (12 feb 2015), Zoe (11 feb 2015)