View Single Post
  #4 (permalink)  
Vechi 20 apr 2010, 08:41:02
ras_cristalin's Avatar
ras_cristalin ras_cristalin este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 aug 2009
Locaţie: Suceava, Romania
Vârsta: 35
Dieta: Mancare sanatoasa
Date: 171cm, 84.3kg
Mesaje: 6.253
Aprecieri acordate: 7
Am fost apreciat(a) de 163 ori in 79 mesaje
Implicit Re: Jurnal Ramo ... trebuie sa o scot la capat cumva ;)

Citat:
Anterior postat de ramomic Vezi mesajul
Buna fetele dragi .
Dupa cum spune si titlul jurnalului meu, trebuie sa o scot cumva la capat cu kg-ele astea incapatanate si sper ca o voi face cu ajutorul si sutinerea voastra .
Am 86 kg acum ... am slabit cu chiu cu vai 3 kg de la Craciun incoace, dar acum m-am blocat. Mai precis am coborat pana la 85.7 kg cat am acum la ticker, dar la cea mai mica abatere urc la 86 -86.4 kg.
In materie de diete am incercat cam tot, de la dieta de 13 zile, la disociat, Montignac, South Beach, Slabesti mancand (in functie de Ig ca si la Monti), Rina's, dieta dupa grupa de sange, numarat de calorii (1200-1300cal/zi). Din toate aceste diete am invatat cate ceva si incerc sa aplic acele lucruri care merg cu un stil de a manca sanatos, fara a duce la extreme nimic.

La capitole importante cum ar fi sport si lichide stau cam prost .
Adica apa beau acum mai mult de 1.5 l pe zi si sport am inceput incetuuuuuuuut sa mai practic (alergat in parc, bicicleta statica, exercitii cu gantere de 1.5 kg, genoflexiuni ...).
Aparate de gimnastica am asa: bicicleta, stepper lateral, Leg Magic. Medicul mi-a sugerat sa folosesc doar bicicleta pana mai dau ceva jos, pt.a nu solicita prea tare incheieturile.

Cu tot acest bagaj de "cunostinte" si dotari nu prea reusesc sa obtin rezultate .
Toata viata am avut probleme cu greutatea si asta m-a facut sa-mi pierd rabdarea si de multe ori speranta .

PLAN DE BATAIE:
Mancare:
- fructe diminetata (si cate o banana din cand in cand). Apropo, ce parere aveti de banane, struguri in diete?
- ciorbe cu multe legume, carnita de pui slaba (piept de obicei), smantana pt.gatit 15% grasime. La ciorba mai adaug de obicei cate o feliuta de paine cu indice glicemic scazut (cca 60gr) si ardei iute.
- pui sau cateodata porc slab cu legume si tone de salata
- sunca de curcan, rulada din piept de pui (doar piept de pui si condimente), mai rar cremvusti din piept de pui (stiu ca mezelurile nu prea isi au locul intr-o dieta, dar )
- peste cred ca voi consuma doar ton din conserva ca restul nu ma prea incanta . Am in congelator cateva rondele de rechin, dar nu prea imi fac cu ochiul. File de somon am avut cateva luni prin congelator si pana la urma l-am gatit pt.altii. Daca voi gasi pe aici retete imbietoare cu peste nu voi intarzia sa le incerc ... poate pana la urma imi dezvolt gusturile pe partea asta.
- branzeturi cat mai light (triunghiuri fitness, almette yogurt, cottage ...)
- naut fiert, linte ca leguminoase + legume in orice fel si chip
- sufleuri fara oua si faina (de ex. conopida, broccoli, dovlecei fierte + branza slaba si iaurt sau smantana 15%)
- cereale fara zahar cu lapte de soia

Lichide:
- apa mai mult de 1.5 l/zi
- ceaiuri: verde, chinezesc, codite de cirese, urzica, soc (am probleme cu retentia de lichide)
- sper sa ma limitez la o cana (250 ml) cafea; de o vreme combin cafeaua normala cu cea decaf.

Sport:
- bicicleta 30-40 min/zi
- alergat de 2-3 ori pe saptamana
- exercitii cu gantere pt.brate
- abdomene
- tae bo cardio

E a nu stiu cata oara cand imi fac astfel de planuri , dar sper ca de data asta sa reusesc cu ajutorul vostru.
Astept pareri si critici . Am citit multe jurnale (nu cap-coada) si am vazut fete cu realizari impresionante. Felicitari tuturor pt.reusite si sper sa ma laud si eu candva cu performante in ale slabitului .

Sa vad daca reusesc sa calculez ce am mancat azi, desi nu prea a fost de dieta .
Pupici fetele .
Bine ai venit Ramo
Eu tin acum SB si sunt incantata de cat de usor e si cat de repede se slabeste. Eu as recomanda oricarei fete intai sa scape de surplus cu o dieta de genul asta, apoi sa treaca la un stil de viata sanatos, de genul celui pe care l-ai scris tu.
E foarte important sa faci si "portion control", ca sa slabesti. Mancand foarte sanatos, dar dupa placul inimi, nu prea slabesti asa m-am mentinut eu de asta toamna incoace. Ba chiar am pus pe mine la sarbatori.
Ma bucur ca esti informata si ca esti hotarata sa te tii de treaba.
Iti urez succes mult si bafta la slabit
__________________