View Single Post
  #4 (permalink)  
Vechi 22 mai 2010, 13:39:58
justbelieve's Avatar
justbelieve justbelieve este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:

Data înregistrării: 22 ian 2010
Locaţie: -, Romania
Vârsta: 25
Dieta: Stil de viata sanatos+Sport
Date: 158cm, 48kg
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Stil de viata sanatos...

In viziunea mea un stil de viata sanatos cuprinde absolut toate alimentele sanatoase(fructe,legume,carne slaba,peste).Un stil de viata sanatos nu presupune neaparat o dieta si toata ziua sa faci mancaruri dietetice.Trebuie doar sa stii cum sa combini alimentele si cum le gatesti.Daca ar fi dupa mine as manca toata viata sanatos,bine cu exceptiile cunoscute..zile de nastere,sarbatori etc.
Inainte de a ma integra in acest forum habar nu aveam ce-i aia alimentatie sanatoasa plus ca sportul nici nu se atingea de mine.Si oricum nu aveam cum sa mananc sanatos,mama e obisnuita sa faca mancaruri super calorice,de exemplu daca trebuie 2 lg de ulei intr-o mancare pune dublu.Asta e mama.Probabil asa a fost invatata sa gateasca,ce se stia de alimentatie sanatoasa acum nu stiu cati ani.
Am incercat sa-i explic si ei si tatalui meu ca totusi au o varsta,numai au 20 de ani si pot manca orice ..Tata are probleme cu colesterolul si glicemia si i-am explicat mamei ca atunci cand face prajituri sa foloseasca indulcitori in loc de zahar.Atunci cand avem peste in casa sa nu-l mai prajeasca intr-o balta de ulei ci sa-l faca la gratar.Mult mai simplu si sanatos.Painea alba sa o inlocuiasca cu cea neagra.Oricum tata de mult nu mai mananca paine alba si incearca si el sa aibe grija ce mananca asa ca mama e nevoita sa faca acum mancare mai slab calorica.
Multumesc tuturor fetelor de pe acest forum care m-au sfatuit si m-au ajutat sa am o alimentatie sanatoasa.

"Ai grija de corpul tau. E singurul loc in care esti nevoit sa locuiesti."

Răspuns cu citat