View Single Post
  #4 (permalink)  
Vechi 29 iun 2010, 22:42:17
mariasarataru's Avatar
mariasarataru mariasarataru este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 29 apr 2010
Locaţie: alba iulia, Romania
Vârsta: 32
Date: 167cm, 50kg
Mesaje: 60
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Sunt dependenta de dulce:(

din pacate si eu eram exact la fel...poate mai rau. 2 ciocolate erau o nimica toata pentru mine intr-o zi
din fericire am reusit! sa nu incerci sa te lasi dintr-o data....o sa reusesti cateva zile si cand "scapi" la ceva, o faci lata de tot.
incearca sa inlocuiesti treptat dulcele cu fructe: mere, pere, caise, pepene, nectarine...combina-le cu iaurt simplu sau cu lapte si o sa ai o bunatatate...
nu mai bea ceai indulcit cu zahar, indulceste-l cu zaharina. de fapt, treptat incearca sa scoti zaharul total.
daca e sa "cazi", pacatuieste cu inghetata, e mai putin grav...si nu multa!
Incet, usor...zi dupa zi, saptamana cu saptamana scoate zaharul si introdu fructe, (poti incerca si curmale si smochine, eu asa am facut in cazuri extreme), un ceai sau o cafea cu zaharina, bomboane solano sau alpenliebe sau guma de mestecat cu arome de fructe sau miere.

Incearca si tu, o sa reusesti! Daca am putut eu....care am fost in ultimul hal si nici nu stau prea bine la capitolul vointa cand vine vorba de placerile mele....100% o sa reusesti si tu. Bafta!
mariasarataru, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1470 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 953 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 954 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat