View Single Post
  #4 (permalink)  
Vechi 05 iul 2010, 09:25:11
Gea's Avatar
Gea Gea este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 17 feb 2010
Locaţie: Oradea, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Alimentatie sanatoasa
Date: 170cm, 68.5kg
Mesaje: 2.168
Aprecieri acordate: 1.045
Am fost apreciat(a) de 1.229 ori in 521 mesaje
Implicit Re: Ce mancam pe perioada sarcinii?

Citat:
Anterior postat de Gea Vezi mesajul
Eu mi-am format cat de cat corpul la o alimentatie sanatoasa. inainte de a ramane insarcinata am tinut dieta alimentara si sport si am slabit 9 kg. Asta se intampla acum 2 luni. Acum, insarcnata fiind, incerc sa respect alimentatia sanatoasa din timpul dietei, dar recunosc, mai am scapari.

Mananc foarte multe fructe si legume proaspete si fierte. Supe de legume sau cu carne de pui. Mananc si paine pentru ca altfel ori fac acid ori nu imi pica bine mancarea. Sunt in 3 luni si am pus 2.5kg in aceasta perioada. Si eu mi-am propus sa nu ma ingras mai mult de 14-15 kg in timpul sarcinii, dar fiind prima, nu vreau sa ma joc cu diete si sa privesc puiul nostru de ce ii trebuie.

Ca si scapari, recunosc, am mai mancat putina ciocolata, o prajitura doua in week-end, biscuiti si saratele, cartofi prajiti, gogosi si cateva produse de patiserie.

Beau foarte multa apa in timpul zilei, si ma satur foarte repede de orice as manca, deoarece am mereu stomacul plin de apa sau fructe. Ca si fructe, mananc multe de sezon: cirese, visine, caise, piersici, pepene, struguri, dar si banane si portocale.
Legume am mereu in camara, rosii, ardei, castraveti, ceapa verde si verdeturi pentru salate si mancaruri.

Voi incerca sa postez zilnic ce pap pentru o urmarire clara a regimului alimentar, insa fara cantitati si calorii, pentru ca nu vreau sa am grij lor pe timpul sarcinii. Oricum corpul s-a obisnuit in cele 4 luni de dieta cu cantitatile oferite atunci, si cam tot atat accepta si acum.

Multa bafta si sa ne auzim doar de bine, zilnic
Voi pune si eu meniul din week-endul acesta:

vineri:
- lapte cu cereale
- ardei umpluti
- 3 felii pizza cu sunca, ciuperci si porumb
- ardei umpluti cu smantana si paine
- pepene galben, putina ciocolata (o bila de ferrero rocher )
Sambata:
- omleta cu de toate (a la Gea):ceapa verde, sunca, rosii, telemea, cascaval, oua; cu castraveti in otet
- hamburger si cheesburger de la McDonalds
- ciorba de pui cu legume
- pepene, mere, portocale
Duminica:
- paine cu almette si salam, caastraveti si rosii, branza telemea
- ciorba de burta
- cartofi natur cu pulpa de pui la cuptor si ardei cu varza acra
- o felie de tort (a fost ziua de nastere a socrului )
- paine cu almette
- mere, mirinda de portocale
- o inghetata big milk
- 3 biscuiti Biskrem
- seminte Nutline sarate
- un dots natur urias
__________________
Sarcina bebe 1: 66 kg + 25 kg = 91kg
Dupa nastere: 79 kg, inceput slabire: 86.5kg
25.09.11 - 15.03.13 = - 21kg > 65.5 kg
Sarcina bebe 2: 66 kg + 16 kg = 82 kg
Dupa nastere: 75 kg, inceput slabire: 71.5 kg
12.10.15 - 20.12.15 = - 6.5kg > 65kg
Gea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2364 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1847 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1331 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat