View Single Post
  #4 (permalink)  
Vechi 03 sep 2009, 15:37:00
Extasssy's Avatar
Extasssy Extasssy este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 18 mai 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 38
Dieta: Dieta Hipocalorica 1200-1400 calorii
Date: 162cm, 89.1kg
Mesaje: 2.845
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 20 ori in 8 mesaje
Implicit Re: Vreau sa slabesc 15 kg pana la balul de absolvire

Citat:
Anterior postat de Nastyka Vezi mesajul
Fetelor...am foarte mare ajutor de sfaturi si indicatii...
Am peste 9 luni balul de absolvire si ash vrea mult vreo 15 kg sa le las dar cum? am incercat citeva diete insa nu deajuns ca nu mi/au ajutat dar inca am adaugat mai multe kg
Ce diete imi propuneti ?
Buna Nastyka,

Bine ai venit in tabara noastra, a viitoarelor slabute...
In 9 luni ai balul si vrei sa fii si sa te simti frumoasa si slabuta...
Ma bucur ca te-ai gandit din timp si ca ai suficient timp la dispozitie sa slabesti cele 15 kg...
Eu iti recomand regimul alimentar de 1000-1400 calorii... Ceea ce presupune ingerarea a pana la 1000-1400 de calorii zilnic, impartite in 3 mese si 2 gustari...
Micul dejun sa fie unul consistent (cereale cu lapte / o felie de paine integrala sau neagra cu branzica de vaci dietetica / un iaurt cat mai slab / etc)
Pranzul deasemenea sa iti aduca in organism cat mai multi nutrienti... si sa fie si el consistent
Cina usoara... O salata, niste legume fierte cu o bucatia piept pui, o salata de fructe alegerea ta
Gustarile cel mai bine sa fie compuse din fructe...

A se evita:
  1. prajelile de orice fel
  2. grasimile exagerate atat animale cat si vegetale
  3. dulciurile
  4. painea clasica
  5. chipsurile
  6. fast food
  7. sucurile carbogazoase
  8. pastele faionase
A se consuma cu limitare:
  1. cartofii (in nici un caz prajiti)
  2. orezul
  3. fasolea uscata
  4. mazarea
  5. fructele cu un continut mare de zahar precum bananele
IMPORTANT:
  1. carnea nu se consuma cu garnitura de cartofi, orez sau faionoase si nici cu paine
  2. cina sau o ultima gustare trebuie sa fie cu cel putin 4 ore inainte de culcare... Deci daca obiceiul tau e sa te culci pe la 3-4 dimineata poti sa mananci si la ora 23:00
  3. zilnic incearca sa bei cam 2-4 l de apa + ceai sau compoturi neindulcite
  4. grasimile in cantitati moderate sunt bune daca nu chiar recomandate... asa ca daca mananci un gratar nu-i face bucatii de carne liposuctie pana la ultimul firicer de grasime, in mancarurile gatite pune un pic de ulei, la fel si in salate (ulei de masline cel mai indicat)
Eu mai recomand... ca odata pe saptamana sa te rasfeti cu o portie din ceva ce adori si care nu este tocmai recomandat in perioada regimului... Ex... o inghetata, o cola, o portie cartofi prajiti, etc...

In timp kilogramele vor disparea, iar noul regim alimentar va deveni un stil de viata...
Asteptam sa ne arati si noua meniul tau zilnic, folosind calculatorul de calorii cum ti-a zis Slabuta si asa putem sa te tragem de urechi sau sa te laudam, dupa caz.

PS: Nu uita de sport...
__________________
Un șir neîntrerupt de mici acte de voință dau un rezultat mare.
Charles Baudelaire

Extasssy, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1866 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1349 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1350 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]