View Single Post
  #4 (permalink)  
Vechi 14 oct 2009, 19:27:10
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Trebuie sa slabesc neaparat 20 de kg!!!!

Citat:
Anterior postat de Dragos1412 Vezi mesajul
Deci am 90 de kg sunt baiat (printe putini de pe acest forum) vreau sa ajung la 70 de kg. Fac sala pe saptamana de vreo 2-3 ori dar nu prea tin nici-o cura de slabire. Doar ca incerc sa mananc mai putin. Aveti sugestii?? Trebuie sa slabesc neaparat. Sunt indispus, am dureri de cap, oboseli si nu am chef de nimic. Am fost la endocrinolog si a zis ca nu am nimic doar trebuie sa slabesc 90 de kg. Am o dieta dar nu e pe zile. Stie cineva o dieta pe zile asa. Cam in cat timp credeti ca slabesc 90 de kg? Va multumesc pentru ajutor, Dragos P.s.: Am doar 16 ani ,
Buan Dragos si bine ai venit printre noi
Dragos, la varsta ta nu trebuie sa urmezi o anume dieta des labit, cel mai bine e sa iti faci un plan de alimentatie care sa includa din toate cate putin

Esti in perioada de crestere si este foarte important ca organismul tau sa primeasca toti nutrientii necesari.

Deci, iti stabilesti 3 mese principale si 2 gustari, nu scazi sub nici o forma drastic caloriile pentru ca nu este bine sa te infometezi.

Urmezi urmatoare reguli:
  • Grăsimea trebuie EXCLUSĂ cât mai mult din raţia de mâncare zilnică.
  • Nu mâncăm grăsimea din carne şi nici pielea de pui sau gaină, ele conţin cantităţi mari de colesterol.
  • Avem grijă la grăsimile ascunse în alimente cum ar fi cartofii prăjiţi (un cartof prăjit = 4 cartofi fierţi), clătitele, pane-urile, ouăle ochiuri şi prăjite, produse patiserie.
  • În timpul regimului NU se consumă alcool.
  • Nu mâncăm niciodată în timp ce privim la TV sau citim, nici direct din frigider, nu sesizăm cantitatea alimentelor îngerate în acest mod.
  • Băuturile dulci sunt interzise, se vor înlocui cu apă minerală, apă plată sau sifonul.
  • Mezelurile (inclusiv parizerul) contin de 2-3 ori mai multe calorii decât carnea slabă fiartă de pui sau vită, din cauza grăsimilor.
  • Nu trebuie să ne înfometăm în prima parte a zilei pentru că riscăm să mâncăm exagerat după-amiaza şi seara.
  • În perioadele de regim evităm condimentele (muştar, piper, usturoi, ketchup), ele cresc pofta de mâncare.
  • Salatele de legume crude se vor consuma de 2-3 ori pe zi.
Alimentele permise
  • Lapte slab, iaurt, brânză de vaci slabă 0,1% grăsime
  • Carne slabă de vacă, viţel, miel, pui
  • Peşte slab
  • Ouă fierte tari, albuş de ou
  • Legume verzi (roşii, ridichi, varză, salată, spanac, conopidă, ardei, castraveţi, dovlecei, fasole verde) în salate sau fierte
  • Fructe (portocale, grapefruit, pepene verde, fragi, afine, cireşe, mere)
  • Fructele: banane, struguri, prune (85-100 kcal)
  • Fructe oleaginoase: alune, nuci, arahide, ca gustari
  • Fructe uscate: stafide, smochine, curmale, ca gustari
Cu rabdare vei reusi.
Astept vesti de la tine

Succes
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat