View Single Post
  #4 (permalink)  
Vechi 21 feb 2011, 23:39:31
CrisetenO's Avatar
CrisetenO CrisetenO este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Re: De la anorexie la alimentie sanatoasa

Salut fetelor!

Va multumesc foarte mult pentru sprijin, Ame si Floricica! Va sunt foarte recunoacatoare pentru incurajari si sper sa le fie de folos fetelor care se lupta cu anorexia! Va rog, daca sunt si alte fete care au experienta si vor sa adauge sau sa contrazica vreun lucru de pe topicul asta, veniti la apel, scrieti!

Intre timp trecem la capitolul 2, care descrie in parte monomania anorexiei.

2. Mai am un singur dor/ Precum pe-un sac de oase/ Sa ma lasati sa mor/ Doar piele si coaste.

De ce am pus acest subiect la capitolul 2 si nu la 1? Daca sunteti aici si cititi, inseamna ca deja constientizati ca aveti nevoie de ajutor, ca trebuie sa va intoarceti la a manca normal, dar nu puteti sa o faceti. Primul pas e sa incercati sa va observati pofta de mancare. Dar odata ce incepeti cu asta, veti intra aproape imediat in relaps: veti simti ca pierdeti controlul si probabil va veti intoarce la monomania anorexicelor:

Vreau sa fiu slaba!

Deci hai sa mergem la radacina problemei. De ce vrei sa fii slaba? Exista mai multe tipuri de motivatii si am sa incerc sa le atac pe cat mai multe, desi probabil ca nu le voi nimeri pe toate. Stiu ca prima reactie a voastra va fi una de teama. Stati calme: nu va bag mancarea pe gat. Vreau numai sa discutam, fara sa va simtiti atacate, despre motivul pentru care va infometati.

Motivul 1: Vreau sa fiu model

Acest motiv apare in special la tinerele de varsta adolescentei, de la 12 ani in sus. Provine din doua surse, una externa si una interna. Cea externa e televizorul si revistele de moda care ne baga pe gat modelele super-scheletice drept ideale de frumusete.

Stiti din ce cauza sunt modelele scheletic de subtiri? Sa va zic unele motive secrete:

* cu cat trebuie sa pui mai putina stofa pe ea, cu atat mai putin te costa. Deci pe un model scheletic pui minimum de imbracaminte.
* cu cat esti mai slaba, cu atat ti-e forma corpului mai putin variata, mai putin feminina. Deci poti pune pe un model mai toate tipurile de haine: neavand forme personale si specifice, trupul modelului foloseste ca un umeras si totul ii cade pe ea ca un sac.
* daca moare de foame sau de consum de droguri, nu-i nimic. Sunt inca 100 care vor sa-i ia locul.
* la cat machiaj se pune pe fiecare din fetele acelea, nu are importanta ca le cade parul, ca abia se misca, sau ca se chinuie in fiecare zi.

Stiti oare voi ca una dintre cele mai faimoase fotomodele a fost Marilyn Monroe? Si stiti ce forma feminina si frumoasa avea, chiar daca avea o greutate si niste forme normale? Stiti ca a innebunit cel putin doi barbati foarte influenti?

De asemenea stiit ca Naomi Campbell si Liza Minello au luptat o batalie ingrozitoare impotriva drogurilor, pe care au inceput sa le ia pentru ca nu era in stare sa reziste slujbei de model? Nu tot ce zboara se mananca.

Iar povestile romantice despre vietile fara griji ale super-modelelor sunt prostii!


Care este oare motivul intern? O dorinta de a straluci, de a-si afirma locul in societate, de a fi cea mai frumoasa din tara. Cel mai greu este pentru copiii care nu sunt incurajati pentru alte talente, precum inteligenta, putere de munca, talente speciale (voce sau ureche muzicala, talent la desen), etc. Aceste fete incearca din greu sa straluceasca prin ceea ce cred ca e singurul lor avantaj: felul in care arata. Sunt unele care vor sa atraga in felul acesta atentia asupra lor, pentru ca parintii le dau prea putina atentie. Altele vor sa arate ca laudele parintilor lor sunt indreptatite si ca ele sunt intr-adevar foarte frumoase. In sfarsit, altele cauta o viata de huzureala si de atentie din partea tuturor. Pentru acestea trebuie sa va spun: nu exista o cale usoara prin viata, si e mult mai usor sa traiesti in anonimat decat pe o scena, unde fiecare gest al tau e interpretat in cel mai murdar mod posibil.

Motivul 2: Vreau sa fiu actrita/cantareata

Acest motiv e aproape identic cu primul motiv, dar in acest caz dorinta de a fi slab nu este obsesia principala. Aceasta apare din cauza ca majoritatea actorilor/actritelor si cantaretilor/cantaretelor cultiva un cult al frumusetii artificiale, cu Photoshop-ul. Ati vazut vreodata poze cu Angelina Jolie luate fara permisiunea ei de paparazzi? Are complet alte forme! La fel, actrite f. slabe precum Uma Thurman au avut nu numai caderi nervoase ci si probleme cu trupul si cu parul, cu unghiile si cu ... barbatii. Daca va uitati, la moda sunt Scarlett Johanson si jessica Alba, care au forme voluptuoase, nu slabe ca un baiat.

Sa va mai dau o mica lista de oameni faimosi care au luptat cu dependente de droguri din cauza ca nu rezistau ritmului vietii lor.
  • Robert Downey, Jr.
  • Eminem
  • Ben Affleck
  • Robin Williams
  • Nick Nolte
  • Jan Michael Vincent
  • Nick Carter
  • Boy George
  • Michael Jackson
  • Keith Richards
  • Robert Mitchum
  • Johnny Cash
  • Joaquin Phoenix
  • Elton John
  • Kurt Cobain
  • Whitney Houston
  • Samuel L. Jackson
  • Kelly Osbourne
  • Eddie Van Halen
  • Iggy Pop
  • Bela Lugosi
  • Mickey Rourke
  • Naomi Campbell
  • Patrick Swayze
  • Ozzy Osbourne
  • Dennis Quaid
  • Mel Gibson
  • Michael Douglas
  • Charlie Sheen
  • Kate Moss
  • Ray Charles
  • Johnny Depp
  • Tony Curtis
  • Britney Spears
  • Wilson Pickett
  • Drew Barrymore
  • Dick Van Dyke
  • Larry Hagman
  • Kiefer Sutherland
  • Elizabeth Taylor
  • Colin Farrell
  • Jennifer Capriati
  • Lindsay Lohan
  • Winona Ryder
  • Demi Moore
  • David Bowie
  • O.J. Simpson
  • Dennis Rodman
  • Jean-Claude Van Damme
Si sa va mai spun o chestie: actorii/actritele cu talent adevarat, ca si cantaretii cu talent adevarat, nu au nevoie sa umble dezbracati/dezbracate peste tot: acesti oameni sunt admirati pentru talentul lor fara sa trebuiasca sa se infometeze. Exemple: Sean Connery, Judi Dench (si tanara si batrana), Anthony Hopkins, Jeremy Irons, Julie Christie, Madonna, castigatoarea Eurovisionului de anul asta, Ruslana (a castigat Eurovisionul de acum cativa ani), Abba, Queen, etc, etc, etc.


Motivul 3: Toate prietenele mele sunt mai slabe decat mine

In primul rand asta e in mod garantat o minciuna, atata timp cat ai greutate normala. In general ai tendinta sa fii mai putin critica fata de altii decat fata de tine. In principiu acest motiv pentru a te infometa apare in liceu, unde trupul tau se schimba si incerci si tu sa-ti gasesti un loc al tau unde sa te simti acasa. Unde oare sa te poti simti bine daca nu in jurul prietenilor tai?

Cei mai multi adulti iti vor spune, cand incerci sa discuti cu ei despre tema "apartenentei" intr-o gasca a ta, ca pana la urma e important sa fii tu insati si ca daca prietenele tale nu se potrivesc cu tine, sa-ti gasesti alte prietene. Ca parca asta va ajuta cu ceva! La varsta respectiva nu stii nici tu ce simti: iubesti si urasti cu pasiune, fiecare traire e un vulcan gata de a erupe. Nu vrem sa auzim ca trebuie sa avem dreptate, vrem efecte imediate.

Daca toate prietenele tale sunt mai slabe decat tine, incearca sa vorbesti cu ele despre vietile lor personale. Se descurca la scoala? Sunt odihnite tot timpul? Cu ce se ocupa cand tu nu le vezi, cum e la ele acasa? Intreaba-te: ai schimba viata ta, parintii tai, casa ta, fericirea ta, cu viata ei? Dar trebuie sa fii scincera cand te intrebi asta, si trebuie sa stii intr-adevar tot ce fac prietenele tale.

Oare vrei sa arati mai mult ca Victoria Beckham sau ca Jessica Alba? Jessica Alba o fi o frumusete facuta pe banda rulanta, dar spre deosebire de sperietoarea de ciori -- Victoria Backham -- are oarecare forme feminine.

Motivul 4: Imi place de baiatul X si vreau sa-i atrag atentia

Uite, eu nu sunt o experta cu privire la baieti, insa totusi am un frate si am petrecut muuuulti ani in jurul lui si a altor baieti. In plus, acum lucrez intr-un mediu complet masculin, deci vorbesc cu baieti in fiecare zi. Azi la cantina de exemplu eram intr-un grup mai mare care stateau in spatele unei fete care era slaba ca o bucata de lemn fara forme, fara suflu, fara viata. Stiti cati dintre baieti se uitau la ea? 0!!! In acelasi timp, o fata de la doua mese distanta, care avea tenul ciocolatiu -- ca indiencele -- un par negru matasos si bogat, un piept foarte generos si niste solduri rotunjite a fost urmarita in mod avid de cel putin trei din cei patru baieti care stateau cu fata spre ea.

Si baietii difera la gusturi, ca si fetele. Dar cei mai multi baieti prefera o fata care sa nu fie prea grasuta, dar nici prea slaba. Uite, am un coleg caruia ii plac fetele care au un par matasos si lung, sanatos si frumos la atingere. Fratele meu se uita in special dupa fete cu bustul generos. Iar logodnicul meu se omoara dupa solduri de femeie, rotunjite si frumoase.

Daca va place de un baiat, strategia nu e infometarea. Interesati-va ce-i place si incercati sa-l tratati ca pe un amic, sa va gasiti interese in comun. Ajutati-i la invatat, jucati volei sau fotbal sau tenis, vorbiti despre masini si informatica. Si sa nu cumva sa salivati dupa ei -- sau macar nu aratati ca salivati. Cu cat ii tratati mai cu siktir, cu atat mai mult se impiedica ei in sireturi ca sa va faca pe plac.


Categoria: Motive externe:
Motivul 5: Am fost molestata
Motivul 6: Sunt probleme in familie si nu are nimeni timp de mine
Motivul 7: Se intampla numai nenorociri in jurul meu si nu pot sa fac nimic sa le previn!

Aceste trei motive merg impreuna, desi par foarte diferite. Asemanarea intre ele e urmatoarea: toate aceste motive provin din afara noastra, din tot ce ne inconjoara. In momentul asta pierdem controlul asupra vietii noastre.

Pentru cei care sunt atat de greu loviti de soarta, din diverse motive, recomand ... rugaciunea. Da, stiu, sunt demodata, sunt ce vreti voi. Dar si eu am avut niste perioade mizerabile in viata mea si am gasit intotdeauna un refugiu in ritmurile bizantine si in rugaciune. Pe de alta parte, puteti incerca sa gasiti si un alt mod de a scapa de veninul dinauntrul vostru: scrieti poezii, cantati, desenati, vorbiti cu altii. Cautati linistea, un echilibru interior.

Iar daca nu puteti sa rezistati singure, cautati pe cineva cu care puteti vorbi, cu care puteti plange cand va simtiti loviti de soarta. A muri de infometare e una dintre cele mai cumplite feluri de a muri. Daca vreti sa va sinucideti, e mult mai usor sa va aruncati inaintea trenului. Daca nu va aruncati inaintea trenului e clar, nu vreti sa muriti. Atunci nu va infometati, fetelor, nu merita!

Motivul 8: Eram grasuta si am slabit; acum am oroare sa nu ma ingras din nou

Asta e motivul pentru care am cazut eu in anorexie. Eu eram cu adevarat grasa, la 90 kg pentru 1 m 62. Dupa peste 20 de ani in care mereu am fost grasa, am reusit sa renunt la pofta de mancare si am slabit foarte repede. M-am chinuit cu o dieta ingrozitor de saraca timp de sapte luni de zile, pana cand mi-era greu si sa misc falcile sa zambesc. Bineinteles ca dupa ce am slabit mi-era groaza sa nu ma ingras la loc. bineinteles ca ti-e groaza in aceasta situatie sa te ingrasi pentru ca stii ce chinuri inseamna cura de slabire.

Acesta este unul dintre motivele cele mai dificil de biruit pentru ca exista o parte de adevar in aceasta manie. Intr-adevar, daca te lasi in voia sortii dupa ce ai mancat la infometare luni si luni de zile, e foarte usor sa cazi in Binge Eating, adica mancatul fara oprire. Dar trebuie sa va dati seama de un lucru foarte important: nu e acelasi lucru sa te mentii si sa slabesti. Odata ce ti-ai ajuns tinta, trebuie nu sa mai slabesti ci sa te stabilizezi. Din momentul in care ti-ai ajuns targetul, fiecare zi in care ai slabit NU este un triumf, ci o infrangere. Daca inainte era o nenorocire sa va mentineti la platou, acum TREBUIE sa va mentineti, si sa nu permiteti sa slabiti mai departe.

In viata singura cale cat de cat usoara este echilibrul. Nici prea mult, nici prea putin nu e bine. Oricare e motivul pentru care va predati anorexiei, incercati sa va dati seama daca are sau nu sens sa faceti asta. Schimbati jocul de control: pedepsiti-va aspru de fiecare data cand trece o zi in care sa nu mancati o portie normala. Pedepsiti-va de fiecare data cand slabiti. Altfel, sunt doua cai:

1) Muriti de foame. 20% dintre anorexice mor.

2) Ajungeti asa de slabe incat va interneaza intr-o clinica unde va vor umple asa de tare incat e miraculos daca nu iesiti de acolo de 2 ori mai grase ca inainte. Vreti asta? Nu. Deci incercati sa gasiti echilibrul.

Gata, am scris destul pentru capitolul 2. Sa speram ca nu v-am plictisit. Cu mult drag,

Cristina
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat