View Single Post
  #4 (permalink)  
Vechi 16 mar 2011, 15:47:45
nicoleta100's Avatar
nicoleta100 nicoleta100 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă LiderSlăbuţă Lider
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 20 mai 2010
Locaţie: alba iulia, Romania
Vârsta: 42
Date: 172cm, 95kg
Mesaje: 16.596
Aprecieri acordate: 934
Am fost apreciat(a) de 451 ori in 241 mesaje
Implicit Re: Jurnal de dieta - Sarita

Citat:
Anterior postat de Sarita Vezi mesajul
Buna! Numele meu este Sara si am decis sa-mi fac si eu jurnal, sper sa ma primiti printre voi
Sa va spun cate ceva despre mine...am inceput cu dietele in august 2009 cand aveam 54kg , prima dieta a fost (hipohipo)hipocalorica adica mancam numai 700-800 kcal pe zi...ce-i drept am slabit iar inainte de Craciun ajunsesem pe la 48 kg. Dupa Sarbatori m-am ingrasat vreo doua kg dar le-am dat jos...Odata cu sosirea Pastilor au venit si 3 kg in plus pe care nu am avut rabdare sa le dau jos asa ca am apelat la o dieta stricta (numai mere si portocale!!) iar mai apoi la Balerina...am slabit cateva kg..am mai pus inapoi cateva si tot asa am facut pana in august 2010 cand am observat ca ajunsesem pe la 57 kg deci mult mai mult ca inainte. In tot acest timp am mancat sanatos, in jur de 1000kcal si am facut mult sport dar tot nu reusesc sa dau jos...semn ca mi-am stricat de tot metabolismul
Astept sfaturile voastre si sunt sigura ca multe dintre voi ati trecut prin asta, deci sunteti "experte" in ale slabitului.
Citat:
Anterior postat de Sarita Vezi mesajul
Buna Pufik!
Nu, nu mi-am propus sa urmez o dieta anume pentru ca m-am saturat de ele am sa mananc sanatos (deja sunt obisnuita sa o fac 80-90%) si am sa incerc sa am intre 900-1100 kcal...
Sport fac si chiar imi place, merg pe jos, o ora la bicicleta,pilates, etc.
Salutare!
Bine ai venit!!!
Probabil ca nu sunt eu o experta in ale slabitului ,dar sa sti ca 900 -1000 kcal este cam putin ! Trebuie 1200kcal pt ca atunci cand organismul se invata si slabitul stagneaza sa ai de unde sa scazi!!!!
Daca faci si sport ,eu zic ca succesul este garantat!!!
nicoleta100, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2732 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2215 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1699 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]