View Single Post
  #4 (permalink)  
Vechi 25 mar 2011, 18:21:14
Sand's Avatar
Sand Sand este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 mar 2010
Locaţie: Orange County, CA, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 54
Dieta: de tip mediteraneana + sport
Date: 173cm, 79kg
Mesaje: 3.059
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 12 ori in 10 mesaje
Implicit Re: Relatia sot-sotie dupa venirea pe lume a unui copil

Citat:
Anterior postat de alinamar Vezi mesajul
El este acelasi om tandru, respectuos si iubitor ca inainte insa eu simt ca il indepartez foarte mult de mine.
Uneori nu-mi pot explica nici eu gesturile pe care le fac! ...m-am transformat intr-o stana de piatra..si nu-mi explic de ce....el este barbatul pe care l-am visat mereu!
Buna,

In mod normal ar trebui sa va duceti la psihoterapeut amandoi de mana si sa faceti cateva sedinte impreuna - in doi, adica 3 cu terapeutul. Poate sa va salveze casnicia mai mult ca sigur.

Psihoterapeutul se concentreaza la inceput in fiecare sedinta sa va faca sa vorbiti despre relatia voastra de la inceput, cum v-ati cunoscut, ce ti-a placut tie la el, ce i-a placut lui la tine etc. Un psihoterapeut bun se concentreaza pe chestiile pozitive in primele sedinte ca sa va faca sa va readuceti aminte de flacara iubirii ca sa zic asa...la care poate nici nu va mai ganditi. O sa va puna probabil sa vorbiti despre chestiile astea in cele mai mici detalii nu neaparat ca sa auda el (psihoterapeutul) detaliile ci ca sa auda pertenerul ceva ce nu a mai auzit demult, adica dragostea din vocea persoanei dincuplu. Abia dupa un timp terapeutul incepe sa faca treptat loc si spre subiecte mai prozaice, de genul casnicia asa cum e ea azi, cu bigudiuri si papuci, unde e copilul in relatie, de ce lipseste amorul/sexul sau e prea rar etc.

Exista psihoterapeuti specializati fix pe consiliere familiala.

Daca nu va da mana sa platiti asa ceva, puteti sa faceti eforturi separat si impreuna (mai ales tu) sa va reamintiti de vremurile de la inceput ale relatiei voastre. Tre' sa faci un fel de exercitiu si sa scrii pe o foaie spre exemplu calitatile sotului tau si sa te concentrezi pe ele si nu pe defecte cand intra pe usa. Daca v-ati iubit odata, exista sanse mari sa va iubiti si in continuare, indiferent de obstacolele care au aparut intre timp.

Răspuns cu citat