View Single Post
  #4 (permalink)  
Vechi 27 apr 2011, 10:57:50
EveEve's Avatar
EveEve EveEve este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 22 feb 2011
Locaţie: Sibiu/Madrid, Spania
Vârsta: 33
Dieta: Hipocalorica, 1200 kcal/zi
Date: 165cm, 61.4kg
Mesaje: 629
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal niko21 - Vreau sa fiu o slabuta de 53 kg :)

Buna Niko, si bine ai venit!
Tare ma bucur cand gasesc o slabuta din Spania, insa esti prima care o intalnesc tot din Madrid, ca mine!!Yuhuuu!
Citat:
Anterior postat de niko21 Vezi mesajul
azi vreau sa va spun ca sa simt cel mai mizerabil om de pe pamant azi dimineata am mancat 2 felii paine prajita cu dulceata(fara zahar) si ceai verde
in paura(11:00) un baton fitness si un mar :X si cand am auns acasa am bagat in mine 5 portocale
sunt inbalonata si nu mai ma suport
Citat:
Anterior postat de Alexik Vezi mesajul
Si tu numesti asta meniu?! mie mi se par foarteputine calorii pe aceasta zi. trebuie sa ai cel putin peste 1000..incearca sa folosesti calculatorul de pe site si sa-ti faci un meniu.
portocalele au cam 60 calorii una.destul de putin deci ar veni cam 300 de calorii + 2 felii de paine + fitens si mar eu vad undeva cam pe la 600 calorii , ceea ce e infometare.
Si daca te infometezi dupa sa nu te miri de ce te ingrasi cand incepi sa mananci cat de cat normal
Alexik are dreptate...Asta e meniu??
Nu trebuie sa iti privezi corpul de nici un nutrient necesar lui. Pentru ca daca te infometezi, vei slabi la inceput, dar corpul se va obisnui pana la urma cu kcal care i le oferi, si vei stagna, si nu vei mai avea de unde sa scazi ca sa treci peste perioada de stagnare. In al 2-lea rand, ai nevoie de energie ca sa iti poti indeplini cel putin functiile vitale. Apoi ai nevoie de energie pentru celelalte activitati pe care le desfasori pe parcursul zilei. Iar pe termen lung, daca iti chinui organismul asa, vei slabi extraordinar de greu, pentru ca organismul se va deregla total, cum mi se intampla si mie acum. Din cauza tuturor dietelor draconice pe care le-am tinut de pe la 13 ani si pana sa intru aici, acum slabesc extraordinar de greu, desi am o alimentatie cat mai sanatoasa posibil, am grija cum combin alimentele, si fac sport...Nu cred ca vrei sa ti se intample acelasi lucru...Sper!
Meniul tau ar trebui sa aibe CEL PUTIN 1000kcal. Cel putin! Eu cred ca ar trebui sa mananci in jur de 1200kcal, pe care sa le iei din alimente sanatoase. Adica batonul ala de cereale, mai bine l-ai scoate din plan, pentru ca contine foarte mult zahar.
La micul dejun, ar trebui sa mananci consistent, este o masa foarte importanta, la fel ca pranzul sau cina. La gustari poti manca fructe, nuci, migdale, fistic, un iaurt natural la care sa-i adaugi putina miere sau capsuni(nu-ti cumpara gata facute din comert din acelasi motiv ca batoanele de cereale, au mult zahar). La pranz poti manca ceva carbohidrati buni(paste integrale, orez integral, un cartof fiert cu putin unt) dar sa nu-i combini niciodata cu proteine, doar cu legume. Sau poti manca piept de pui cu salata, sau carnita de vita, sau de ce iti place tie, cu o salata sau legume la cuptor..etc. Iar la cina poti manca tot o salata cu proteine, sau o omleta cu niste branzica, etc.
Si fa sport. Descarca-ti filmulete de pe net, si fa acasa cel putin 30min. Sportul este ca o bagheta magica intr-o dieta.
Cantareste-ti alimentele pe care le mananci, si calculeaza caloriile cu ajutorul calculatorului de pe site. Nu uita, sa nu mananci sub 1000kcal!
Sper sa te fi ajutat cu ceva, si sa vedem meniuri din ce in ce mai bune, si rezultatele nu vor intarzia sa aparaTe pup!
__________________
Jurnal Eve


A strong woman stands up for herself. A stronger woman stands up for everyone else.

It's not who you are that holds you back. It's who you think you're not!

"Give a girl the right shoes, and she can conquer the world!" - Marilyn Monroe

There are far better things ahead than anything we left behind.


You don't realise how strong you are, until it's your only option left

The question isn't who's going to let me. THe question is who is going to stop me!