View Single Post
  #4 (permalink)  
Vechi 28 apr 2011, 21:10:15
sanmary's Avatar
sanmary sanmary este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 19 apr 2011
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 43
Dieta: Michel Montignac - Mananc deci slabesc
Date: 176cm, 74kg
Mesaje: 128
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Smile Re: Jurnal sanda maria

Va multumesc din suflet pentru buna primire!!! Chiar ma incearca un sentiment de fericire ca nu sunt singura in lupta aceasta...Imi doream sa am si sotul de partea mea, nu ca nu m-ar sprijini, doar ca el nu prea manifesta interes in a mai slabi desi a depasit de curand 100 de kg! Oricum, depinde de mine sa-l hranesc sanatos....reusisem sa-l conving cu gratare si legume si chiar sesizasem o usoara scadere in greutate, dar ii place enorm carnea de porc, in grasime....cu multa paine!!! Apropo de Montignac pe care in urma cu 6 ani l-am citit si i-am respectat fiecare regula, lipidele din carnea de porc dau o combinatie urata cu glucidele din paine!

Ca sa-ti raspund "VentoFreddo" (si multumesc mult pentru atentionare), nu sunt neaparat o mare fana al dietei Luciu, mi-o propusesem 45 de zile, apoi vroiam sa trec la cea de schimbare de metabolism dar din cauza ca in ultima saptamana de dieta nu reusisem decat 1,5kg sa dau jos am tinut 2 zile doar cu apa plata si lamaie. Nu recomand nimenui ceea ce am facut eu, e un gest disperat de a scapa de kg-mele care ma faceau ridicola...Mi-am propus ca in momentul in care reusesc sa cobor sub 80 kg sa adopt stilul Montignac, care a dat rezultate spectaculoase, in cazul meu, dupa prima sarcina....pana in iulie insa trebuie obigat sa am sub 70 kg!!!

Acum daca tot am zis ca tin un jurnal am sa descriu cum a fost ziua de azi, care, din pacate nu a fost cum am vrut eu, desi ar fi trebuit sa fie prima zi de dieta....sau urmatoarea...in fine!

Ideea e ca azi mi-am extras doua masele dintre care una de minte cu infectie la radacina....urat...motiv pentru care nu am mancat pana pe la vreo 19 cand a venit sotul acasa....La copii am facut un pilafior de pui si o ciorbita tot de pui, dar sotul avea o fripturica din pulpa de porc pregatita chiar de el aseara...Dat fiind faptul ca am rana deschisa in gura, nu mi-am permis sa mananc ceva care sa favorizeze intrarea mancarii in rana, astfel ca am optat pentru 100 g de friptura, pe care am tocat-o si am inghitit-o fara sa o prea mestec (eram destul de flamanda!). Azi imi propusesem sa beau doar apa, dar in urma stresului de la extractie, a efortului depus cu copii...ma chinuia foamea...Nu vreau sa ma intind prea mult cu vorba, ce pot sa spun e ca desi cred ca hrana pe ziua de azi a fost hipocalorica, simt ca am "pacatuit" cu carnea de porc chiar daca doar pulpa, fara grasime, a fost totusi prajita in ulei...Am incercat sa compensez cu 1000 pasi pe stepper, adica peste 30 min, dar nu continuu, in reprize de 15 min....
Am mai gustat un ardel gras verde si un morcov, dar nu cumuleaza impreuna nici 50g.

Maine intentionez sa-mi fac o supica de pui ( in stilul Nicoletei Luciu), de asemenea si un gratar din pulpa de pui cu salata de ridichi. Cum suna? Sper sa reusesc...ca daca durerea ma oboseste s-ar putea sa nu pot manca nici atat!

Dragele mele, multumesc ca sunteti langa mine! Multa sanatate ca e mai buna ca toate!
Pupici