View Single Post
  #4 (permalink)  
Vechi 05 iul 2011, 19:21:07
my23ro's Avatar
my23ro my23ro este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 01 dec 2010
Locaţie: Timisoara, Romania
Vârsta: 39
Date: 160cm, 60.5kg
Mesaje: 28
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Machiaj, cosmetica, tratamente corporale

Citat:
Anterior postat de alynacrystyna Vezi mesajul
pe mine m-ar interesa o masca cat mai naturala pentru ten mixt

Buna Alynacrystyna.

Iti voi spune cu ceea mai mare placere care sunt mastile potrivite pentru tipul tau de ten dar voi incepe daca tot suntem aici cu cateva reguli generale despre masti. Sa tii cont de ele in special daca iti prepari tu masca din ingrediente naturale. Nu tot timpul iti poate iesi masca care trebuie. Eu am incercat o data sa imi prepar o masca din argila verde si mi'a iesit o chestie deosebit de interesanta.

-mastile de fata trebuie sa formeze o pasta moale, fara grunji sau miros neplacut.
- sa se intinda uniform pe piele si sa se usuce repede.
-daca folosesti masti calde sa aiba o temperatura suportabila, in nici un caz sa arda atunci cand le pui pe piele.
-in cazul tau, ca de altfel si in cazul meu, la tenurile mixte , poti folosi diferite tipuri de masti, dupa caracteristicile fiecarei regiuni.
-aplicarea mastii se face cu o pensula moale ( eventual una de machiaj pe care vrei sa o sacrifici) pe fata, pe gat si pe decolteu.
-nu aplici masca pe sprancene , ochi si buze.( daca nimeresti pe langa, stergi cu un betisor de urechi excesul).
-indepartarea mastii se face usor, fara a apasa ,cu discuri demachiante inmuiate in apa calduta.

Albusul de ou batut spuma si amestecat cu cateva picaturi de zeama de lamaie are un efect astringent.

Iaurtul se poate amesteca cu putin zahar si are iarasi efect astringent si hidratant in acelasi timp. Se tine pe fata 5 minute.

Argila verde este perfecta pentru o masca potrivita pentru tenul mixt, doar ai grija sa respecti exact pasii de pe cutie. Acolo iti scrie exact ce ai de facut si cum, pentru realizarea mastii.

Plantele cu efect astringent sunt : albastrelele,cimbrul,sunatoarea,levantica sau florile de trandafir.

Eu folosesc o masca de fata de la ******** care nu mi se pare scumpa, dar este extraordinar de buna.
Si odata pe saptamana imi fac un peeling tot cu o crema anti agee de la ********. Nu sunt adepta cremelor si produselor scumpe, nici in machiaj nici in cosmetica.

Eu am grija intotdeauna dupa ce ma spal pe fata sa nu apas prea tare cu prosopul. Tamponez usor fata.
Ca sa previ aparitia ridurilor iti poti sterge fata seara cu o infuzie de musetel.

Iar atunci cand iti alegi produsele pe care vrei sa le cumperi din comert pentru ingrijirea tenului, eu iti recomand sa le alegi pe cele pentru tenul sensibil.

Sper ca ti-am fost de ajutor.
my23ro, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
my23ro, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1579 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1062 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Regulament; 06 iul 2011 at 12:57:14. Motiv: Incalcare regulament: specificare marci comerciale pana in 30 mesaje