Subiect: Paine de casa
View Single Post
  #4 (permalink)  
Vechi 11 iul 2011, 22:58:27
CrisetenO's Avatar
CrisetenO CrisetenO este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Re: Paine de casa

Citat:
Anterior postat de justbelieve Vezi mesajul
Habar n-am.Cum nu am cantar,nu am putut cantari painile si nu am putut calcula
Salut fetelor,

Am incercat chiar azi reteta asta de paine pentru ca mi s-a parut extrem de usor de facut. Am pus un cub de drojdie intr-o cana de vreo 300 de ml de apa calduta si am adaugat-o intr-un castron cu 2 cani de faina integrala + 2 cani de tarate de grau (precum spune reteta). Am framantat numai putin cu mana -- a iesit o coca destul de lipicioasa, apoi am impaturit castronul in 2 prosoape si o patura foarte calduroasa in bucatarie (unde faceam o mancarica de macaroane cu carne de curcan gratinate). Intr-un ceas isi dublase volumul, asa ca am presarat putina faina pe o suprafata de lucru si am turnat -- cu foarte putin ajutor -- aluatul dospit pe ea. Am intors-o de vreo trei ori ca sa-i dau o oarecare forma, am trecut-o si pe partea cealalta prin faina, si am pus niste seminte de in deasupra, ca de altele nu aveam.

Rezultatul a fost o paine de 475 de grame, si adaug o poza mai jos. Am facut si calculele calorice:

CALORII INGERATE
Faina Bio integrala, Alnatura, 250g - 773 calorii, 29.3 proteine, 5 grasimi, 0 colesterol, 152.5 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Tarate de grau, Sano Vita, 100g - 182 calorii, 15.3 proteine, 5 grasimi, 0 colesterol, 19 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Drojdie, proaspata, 40g - 42 calorii, 3.4 proteine, 0.8 grasimi, 0 colesterol, 7.2 carbohidrati, 3.2 fibre, 12 sodiu, 0 zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 997 calorii, (mic)48 proteine, (mic)10.8 grasimi, 0 colesterol, (mult)178.7 carbohidrati, 3.2 fibre, 12 sodiu, 0 zahar


Asta face, la 100 g:

TOTAL pe 100 g: 210 calorii, 10.1 proteine, 2.27 grasimi, 0 colesterol, 37.6 carbohidrati, 0.7 fibre, 2.52 sodiu, 0 zahar

O nota importanta: adaugati sare! Cam 1 lgt. sare, sau un pic mai mult sau mai putin, dupa cum va place. Uite si niste poze!

Pofta buna si multumesc pentru reteta aceasta usoara si foarte gustoasa!

Cu mult drag,
Cristina
Imagini ataşate
File Type: jpg breadsmall.jpg (72,7 KB, 20 vizualizări)
File Type: jpg bread2small.jpg (73,0 KB, 12 vizualizări)
File Type: jpg breadinside2small.jpg (70,0 KB, 18 vizualizări)
File Type: jpg breadinside3small.jpg (59,1 KB, 28 vizualizări)
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat