View Single Post
  #4 (permalink)  
Vechi 11 aug 2011, 18:50:29
Sand's Avatar
Sand Sand este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 mar 2010
Locaţie: Orange County, CA, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 54
Dieta: de tip mediteraneana + sport
Date: 173cm, 79kg
Mesaje: 3.059
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 12 ori in 10 mesaje
Implicit Re: Vreau sa slabesc sanatos 42 kg

Citat:
Anterior postat de ATUNCISPUNETU Vezi mesajul
...am nevoie de ajutorul vostru, al celor care ati reusit sa slabiti si sa va mentineti. Trebuie sa slabesc SANATOS 42 kg.
Cum ma puteti ajuta? Cum ati inceput voi? Cum /cine a stabilit dieta si meniurile?
Buna,

Sunt cateva chestii pe care daca le respecti, vei slabi. Sunt pasi mici dar foarte importanti:

- sa cresti cantitatea de apa pe care o bei zilnic. Daca bei 3 pahare, incepe sa bei 5;
- sa mananci fructe si legume cate 4-5 portii/zi (in total, adica 2 portii fructe si 3 legume). O portie este o cana plina cu fructele taiate (proaspete) sau legumele curatate si taiate, numai bune de mancat;
- sa faci sport mai mult decat faceai pana acum (poate nu faceai deloc), 30 de minute de 3 ori pe saptamana. Si dupa aia in timp mai cresti (mai des, poate mai mult etc.). Ca sa fie eficient trebuie ca sportul sa fie facut la un nivel la care sa-ti fie greu sa vorbesti in timpul sportului. Deci mai greutel un piculet. Daca nu ai facut sport niciodata sau mai deloc, apuca-te sa mergi 10 minute prin jurul locuintei serile si atat. Este un mare pas inainte. Dupa aia in timp, poti sa cresti timpul si intensitatea;
- sa dormi 8 ore/noapte (nu bea apa dupa ora 19 ca sa nu te scoli noaptea!);
- sa faci cateva minute pe zi, un fel de intinderi, gen pilates sau chiar intinderi ca la scoala (dai din maine, te apleci, te ridici pe varfuri cu mainile in sus etc.);
- sa tai dulciurile si bauturile alcoolice si acidulate (dulci). Poti sa bei putin vin sec daca esti doritoare;
- sa tai sosurile si rantasurile, prajelile si mancarurile prea prelucrate;
- sa mananci de dimineata intotdeauna ceva consistent si cu carbo buni (vezi mai jos ce-i aia). Micul dejun plus prima gustare din zi (dupa 2-3 ore de la micul dejun) tre' sa insumeze 450-500 de calorii in total (deci ambele mese adunate);
- sa ai 3 mese principale/zi plus 1-3 gustari intre mese (gustari de genul 100-150 calorii gustarea, de genul un mar si niste nuci sau un iaurt si un ou fiert etc.).

Si mai sunt si altele. Ca de ex. sa nu mananci niciodata carbo prosti (cartofi, orez alb, paine alba) seara. Ar trebui sa nu mananci deloc carbo seara. Nici buni (cartof dulce, orez brun, paine neagra, fructe). Recomand la masa de seara doar proteina + legume.

Succes si incepe cu pasi mici. Nu slabeste fiecare la fel, suntem aici de varste diferite, unele au nascut sau alapteaza, altele sunt mai sportive, altele mai sedentare, unele stiu ce sa manance, altele abia invata, sunt si barbati (metabolism mai mare) aici, etc. Deci nu pot sa-ti scriu o dieta anume, ce sa mananci la marele fix, d-aia am scris doar niste principii valabile cam pentru toate categoriile.