View Single Post
  #4 (permalink)  
Vechi 25 sep 2011, 12:58:42
Adina14's Avatar
Adina14 Adina14 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 12 mar 2011
Locaţie: Vâlcea, Romania
Vârsta: 27
Dieta: Vegan
Date: 163cm, 59.7kg
Mesaje: 3.942
Aprecieri acordate: 1.432
Am fost apreciat(a) de 813 ori in 524 mesaje
Implicit Re: Jurnal LoRy (Chucky) - Sper sa reusesc

Citat:
Anterior postat de Chucky Vezi mesajul
Buna Adina.Multumesc ca ai intrat si pe la jurnalul meu .
Eu nu sunt deloc mancacioasa problema mea e ca mananc foarte multe dulciuri si ca beau mult suc,si ca nu prea fac sport...de aia eu m-am ingrasat in 2-3 ani ...
Saptamana asta [19.09-25.09] am incercat sa mananc asa:
Mic dejun: o felie de paine prajita + 1 ou fiert .... doar ca,avand in vedere ca sunt in timpul scolii,nu m-am trezit decat de 2 zile pe saptamana inainte de 7 ca sa mananc si mi-am luat cate un sandwich la scoala tiu,greseala
Pranz: Cand veneam acasa de la scoala,si daca mi-era foame,imi prajeam cate 2 felii micute de paine si asa imi trecea pofta de " rontaiala" ...
Cina: Cand mancam pe la ora 18,cand pe la ora 20-21 ... am mancat cand orez fiert cu vegeta,cand ciorba de legume [fara carne sau altele...]cand deloc

Si in legatura cu sportul,am un stepper,am inceput sa fac treptat,in prima zi 10 minute,apoi 15,apoi 20,si dupaia 40-50 de minute...doar ca nu prea transpir de la el e bun,sau nu ?Nu stiu ce i-am facut si nu imi mai merge monitorul ala de la el si asa nu imi mai pot da seama cate kalorii am eliminat .Stepperul arata asa ;
Din cate vad eu te infometezi iar corpul tau a reactionat deja acest lucru si de-asta te-ai ingrasat.Cu cat ii dai mai putina mancare, chiar sa zicem si doar un mar pe zi, el o stocheaza sub forma de grasime ca sa o pastreze pentru zilele negre in care faci foamea.Daca insa ai 3 mese pe zi principale si 2-3 gustari, digestia se face normal si el nu pastreaza nimic ca doar stie ca va mai primi.Si uite asa, metabolismul tau functioneaza cum trebuie, poate mult mai eficient chiar Asadar, incearca sa te trezesti mai devreme sa iei micul dejun.Daca totusi nu poti, nu-i nicio problema sa iti iei la scoala un sandvis cu 1-2 felii de paine ( preferabil neagra, integrala, de secara,graham,etc), branzica si niste legume acolo sau poate chiar si un ou fiert daca nu iti este rusine de colegi ca vii cu pachetelul la scoala In cazul in care te vei trezi sa iei micul dejun, iti recomand sa papi ceva mai consistent fiindca mergi la scoala si trebuie sa ai nevoie de energie si sa iti asiguri toti nutrientii.Poti sa optezi si pentru sandvis dar atunci iti mai faci si o salata, omleta, ceva ca doar esti acasa la tine si ai timp Incearca cerealele integrale fara zahar, gen musli, fulgi de ovaz, fulgi de porumb, de orz, etc, 30-40g cu lapte ( ti-l recomand pe cel semidegresat cu 1,5% grasime fiindca cel cu 0,1 grasime e mai mult apa chioara cu faina ) sau cu iaurt.Evita insa iaurturile cu fructe fiindca au mult zahar.In privinta gustarilor ( care sunt de obicei la 1-2 ore distanta de mese) poti alege fructe ( 2-3 portii pe zi), iaurturi, biscuiti dietetici cu gem fara zahar ( gasesti in comert ), 1-2 cani cu lapte, etc.Seara mai bine optezi pentru ceva usor, o salata cu friptura de exemplu Uita de regula "dupa ora 6 nu mai mananc nimic" sau "daca sar peste cina, slabesc".Cina se ia cu 3-4 ore inainte sa te culci si nu e bine sa sari peste absolut niciuna dintre mese.Nu conteaza doar sa slabesti, caci daca o vei face prin infometare, nu te vei putea mentine( prin urmare toata munca va fi irosita si te vei ingrasa la loc, poate chiar dublu).Organizeaza-ti mesele si descopera ce inseamna cu adevarat alimentatia sanatoasa
Caloriile consumate la stepper le poti afla aici pe site--> Calorii consumate - Calorii.Slabute.ro Daca vei alege sa monotorizezi si caloriile ingerate, ai grija sa nu scazi niciodata sub 1000.Si stai linistita fiindca daca nu transpiri, nu inseamna ca nu arzi calorii.Este foarte bine ca maresti durata exercitiului Sportul te va ajuta sa slabesti