View Single Post
  #4 (permalink)  
Vechi 16 nov 2011, 14:01:19
Iria's Avatar
Iria Iria este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 19 oct 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Dukan
Date: 177cm, 83kg
Mesaje: 11
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Jurnal Iria - De astazi pot!

Multumesc Cintya! Sper sa nu cedez tentatiilor care sunt pe peste tot! Legat de dieta disociata... cred ca deja am inceput gresit, dar nu e panica. Ieri si astazi nu am mancat la micul dejun fructe, pentru ca am omis partea cu micul dejun. Asa ca ieri am mancat un iaurt ( proteine) si astazi mi-am facut o minunata salata cu morcovi, cartofi, porumb fiert si salata verde(fibre). Si am scapat peste ea si putin ulei de masline, nitica zeama de lamaie.. si o lingurita de maioneza dietetica.. sa o lege intr-un fel.. Trebuie sa recunosc ca am o problema cu salata de orice fel, nu prea se leaga de mine, nici eu de ea si ne cam ignoram reciproc. Dar, acum trebuie sa fie mare iubire intre mine si salata, ca altfel nu stiu cum o scot la capat! Cat despre strictetea regimului, a fost unul din motivele pentru care le-am ales. Nu mi se pare strict deloc. In afara de anumite chestii pe care ai voie sa le mananci doar 1 data in 4 zile, pot sa mananc ce vreau, sa imi fixez singura un program ( ma gandeam la ora 10, 14, 18) si sa diversific in orice mod pot. Marea buba la mine este ca nu pot respecta un program impus de o anumita dieta, nu am timp sa imi fac un anumit meniu pentru ziua respectiva. Asa.. daca azi am voie morcovi si mai stiu eu ce.. gasesc sa rontzai un morcov.
Legat de febra musculara.. ma termina. Abia puteam sa ma dau jos din pat azi dimineata, abia puteam sa merg. Asa ca am stat vreo 2 ore, m-am miscat in reluare si dupa aia m-am decis sa fac cateva exercitii de aerobic de incalzire, poate poate mai cedeaza durerea. Si am facut eu toata partea cu brate, gat, spate, abdomen... dar la coapse si picioare am cam scartait ca ma durea prea tare. Nu-i bai, trece sigur diseara la sala. Si abia astept sauna!
NU sunt o persoana activa, chiar ma caracterizeaza un ritm de viata sedentar, dar acum cred cu tarie ca doar activitatea fizica combinata cu un regim ma poate salva. Si sper din tot sufletul sa reusesc sa dau jos kilogramele pe care mi le-am propus. Ahh, by the way.. cred ca am cantarul stricat. Aseara indica 81 de kilograme, astazi 79 de kilograme. Refuz sa cred ca am slabit atat, asadar de astazi incolo ma voi cantari doar dimineta, pentru a elimina orice dubiu.
Si daca ma bucura ceva in toata chestia asta( pe langa speranta de a fi o slabuta) este faptul ca sunteti voi alaturi de mine si in afara de voi mai este si vecina mea, Ramona, cu care ma iau in fiecare zi si tragem una de alta. Ne-am cantarit, mergem la sala, schimbam pareri, dezbatem chestiunea pastilelor de slabit ( am ajuns la concluzia minunata ca nu le vom lua) si ne plangem amandoua de febra musculara!
Uff.. ne vedem mai tarziu, acum ma reintorc la "minunatul" proiect pe care il am de facut pentru maine...
Iria, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.