View Single Post
  #4 (permalink)  
Vechi 16 dec 2011, 14:29:47
eva 9's Avatar
eva 9 eva 9 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 28 feb 2011
Locaţie: -, Romania
Date: 165cm
Mesaje: 2.621
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 8 ori in 6 mesaje
Implicit Re: Regim de detoxifiere

Citat:
Anterior postat de Slabuta Vezi mesajul
Sistemul digestiv este canalul de legatura cu mediul extern prin intermediul alimentelor si bauturilor care patrund in organism si care, din pacate, in zilele noastre sunt destul de nocive.

In tractul digestiv patrund, intr-o cantitate mare, microbi/bacterii patogene, virusi, ciuperci (mucegai), giardia, viermi intestinali, ceea ce deezchilibreaza functionarea corecta si sanatoasa a acestui sistem.

In organismul nostru exista fermenti proprii speciali care asigura detoxifierea. In cazul unui organism sanatos aceste procese functioneaza perfect. Ceea ce inseamna ca, tot ce patrunde in organism si este nociv, va fi neutralizat si eliminat fara a-i dauna.

Factorii externi care intoxica organismul

  • mediul inconjurator
  • alimentele procesate chimic
  • medicamentele
  • alcoolul
  • fumatul
  • afectiunile/bolile cronice
Toate acestea supraincarca sistemul natural de dezintoxicare a organismului si la un moment dat acesta nu ne mai poate “curata” de toxinele cu care este infectat zilnic.

Din pacate, o mare parte din vina o avem si noi, oamenii, am putea renunta la fumat si alcool, am putea alege sa mancam sanatos, in loc sa preferam alimente fast-food, bauturi carbogazoase, etc.

Multi dintre noi uita ca procesul de digestie incepe chiar din cavitatea bucala.

Prima cauza a afectiunilor tractului digestiv incepe in gura noastra. Multi dintre noi au probleme cu dintii, carii, infectii dentare, care se pot ascunde in gingii.

De asemenea, multi dintre noi au probleme cu intestinul gros. Trebuie sa ii asiguram o hidratare corespunzatoare organismului, cat si aportul de fibre.

Regim de detoxifiere – principii generale


De detoxifiere au nevoie nu doar oamenii care au “capatat” deja o serie de afectiuni, ci si chiar cei sanatosi.
Pe perioada detoxifierii trebuie excluse din alimentatie:
  • zaharul
  • cartofii
  • margarina
  • grasime industriala
  • produsele conservate/conservele
  • snacks-urile (chispuri, napolitane, covrigei, etc)
  • bauturile carbogazoase/bauturile indulcite
  • mezelurile (salam, carnati, parizer, etc)
  • ciocolata
  • prajituri
  • alimente sarate, acre, piperate, afumate
Aveti voie sa consumati urmatoarele:
  • cereale, pentru cei cu problema kilogramelor in plus se evita orezul (cerealele se pun in apa pentru 2 ore, se fierb 5 minute si apoi se acopera pentru 15 minute; se pot adauga verdeturi, dar fara unt)
  • carne pui de tara, vita, peste fiert sau gatit la abur, branza slaba, branza de vaci, paine uscata (prajita), salate cu ulei de masline sau soia
  • daca aveti probleme cu pancreasul, sunt interzise legumele proaspete, se consuma putin innabusite
  • hidratare corecta (pana la 2.5 l apa/zi); daca prezentati afectiuni ale rinichilor cantitatea de apa trebuie putin diminuata (maxim 1.5 l)
  • daca nu prezentati afectiuni oncologice, este bine sa va programati cateva sedinte de sauna
M-am hotarat aseara ca de astazi sa incep un fel de cura de detoxifiere pentru ca simt ca nu mai functionez cum trebuie

Am citit articolul de aici, postat de tine... as avea cateva nelamuriri.. poate stie cineva!

1. de ce nu avem voie cartofi? cartoful fiert in coaja.. si eventual nefiert in nestire pana se gelatinizeaza complet amidonul din el... nu ingrasa, mai ales daca e combinat cum trebuie; e plin de vitamine si minerale.. in plus tine f bine de foame! Si eu credeam ca cartoful "dauneaza grav sanatatii" intre timp, in Germania (nemtii sunt mari mancatori de cartofi, si nu considera ca el, cartoful, ar fi o leguma) am invatat ca are proprietati benefice.

2. la alimentele sarate, acre, piperate... la cele acre intra si lamaia sau sucul de lamaie, apa cu lamaie etc? piperul de ce? e un foarte bun stimulent al metabolismului...

3. la ce cereale te referi? care se lasa la inmuiat 2 ore se fierb 5 min se lasa la umflat 15 min si se servesc cu verdeturi? ovaz sau hrisca sau care? porumb sper ca nu

4. nu cunosc o explicatie pentru " daca aveti probleme cu pancreasul nu consumati legume proaspete" .. stie cineva la ce se refera?
Greutatea este incorecta. eva 9, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].
Răspuns cu citat