View Single Post
  #4 (permalink)  
Vechi 17 ian 2012, 21:27:01
Sand's Avatar
Sand Sand este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 mar 2010
Locaţie: Orange County, CA, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 54
Dieta: de tip mediteraneana + sport
Date: 173cm, 79kg
Mesaje: 3.059
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 12 ori in 10 mesaje
Implicit Re: Invitatie la restaurant, ce mananc?

Citat:
Anterior postat de Axenya Vezi mesajul
Buna
Salut,

Sunt in tema asa ca-ti raspund. Da, mancarea indiana este foarte buna (e preferata mea!). Da, e mai grasa pentru ca e gatita intr-un fel de unt special care se numeste dhal sau asa ceva, nu stiu cum se scrie. Pe de alta parte e picanta si iti ridica metabolismul deci nu tre' sa te impacientezi. Atentie sa iei si putin iaurt, se serveste in castronele mici de tot, stinge iuteala si e super racoritor.

Nu te stresa totusi prea tare cu meniul. Parerea mea este sa incerci sa comanzi un fel de combinatie si pui si legume, eventual ia si niste salata. Au un fel de spanac amestecat cu tofu (bucatele mici de tot), e muuult mai usor si lejer ca aport caloric. Apoi alte feluri doi mai lejere ar fi: conopida sau vinete sau varza. Toate sunt preparate foarte elaborat si condimentate in mod spectaculos deci in nici un caz nu vor fi fade ca gust.

Nu manca desert, e fooooarte dulce, bomba calorica si nu sunt fabuloase. Ce ai putea sa incerci este un mango lasi. Asa se pronunta. E un fel de bautura mai groasa, preparata din mago si lapte si condimente si e extraordinar de buna. Un fel de...in loc de desert. Tre' sa-l comanzi ca bautura, la inceput cand zici ce vrei sa comanzi. Mango lasi este gros si seamana perfect cu un nectar, de genul ala...doar ca e foarte aromat si parfumat.

Poti sa incerci orice fel de fel cu pui, sunt toate bune. Daca nu mananci pui/carne, comanda pakora. E o chestie din legume prajite, arata ca niste chiftele mici mai contorsionate si este super gustoasa. Legumele sunt fierte si apoi prajite in pezmet deci au toate o crusta dar nu sunt foarte grele, un pic mai uscate, sunt lasate la scurs bine de tot si sunt un fel de chestii crocante extrem de bune.

Pofta buna, distractie placuta si sa scrii dupa aia ce-ai mancat bun. Atentie sa nu mananci prea mult, comandati fiecare altceva si gustati de la unul la altul. Eu sa fiu in locul tau nu as lua orez (de regula intra in pretul portiei) sau daca ti-l aduc nu l-as manca pe tot, sau deloc. Ma rog...cum vrei. E orez alb, si desi e bun si cu tot felul de chestii prin el...e tot alb.
Răspuns cu citat