View Single Post
  #4 (permalink)  
Vechi 08 feb 2012, 22:02:16
Chriselle's Avatar
Chriselle Chriselle este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 01 feb 2011
Locaţie: Oslo, Norvegia
Vârsta: 39
Dieta: Hipo
Date: 167cm, 64.2kg
Mesaje: 1.328
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal hop3 - I wanna be skinny and healthy -

Citat:
Anterior postat de Hop3 Vezi mesajul
Nu stiu cum sa incep .
O fi bine cu Draga jurnal , sau trebuie sa ma adresez fetelor?
N-am idee.
O sa incep cu problema care ma bantuie.
In primul rand, ma numesc Andreea si m-am mutat in tari straine la facultate.Aceasta decizie nu a avut un efect prea sanatos asupra corpului meu, ajungand cu greutatea pana la 76,5.Anul trecut m-am apucat de Dieta disociata si am slabit destul de frumos pana la 63 kg.
DAR, am avut ideea neinspirata sa ma intorc in tara sa-mi vad parintii si uite asa mi-am dat toata dieta peste cap cu sarmalute si fripturi.
Din august pana in ziua de azi m-am ingrasat 4 kg si n-am mai reusit sa tin o dieta pana la capat.
Am incercat South Beach, Atkins, una personalizata, disociata pe zile, disociata 3+3 etc.
Nimic nu mai functioneaza.Dieta o tin 3 zile si o iau razna.Simt ca pe zi ce trece ma ingras din ce in ce mai tare si nu mai am putere sa zic STOP.
Am facut bicicleta,Rockin' Body, Turbo Fire, Insanity [ desi imi intorcea ovarele pe dos ], Turbo Jam. Fac exercitii cateva zile apoi las totul balta.
Nu ma mai motiveaza nimic.Nici macar sa-mi scriu meniul pe Slabute.
M-am saturat sa fiu grasa, toata viata am fost asa si deja se vad semnele pe corpul meu de la zecile de diete pe care le-am tinut.Pielea e pufoasa si moale.La plaja nici nu ma pot afisa in costum de baie.
Vreau doar sa fiu normala!!! Dar parca nu mai am putere sa ajung la normalitate.
Poate o sa incep sa scriu in jurnal , desi mi-am pierdut si dorinta de a comunica cu cineva sau de a-mi impartasi problemele cu cineva.
M-am pierdut rau tare...
Buna Andreea!

Imi pare bine sa te cunosc. Pana nu demult (cam acum 2 luni) ma aflam exact in punctul in care te afli tu. Din cauza ca povestile noastre seamana destul de mult m-am gandit sa iti scriu.
Si eu am incercat multe diete una de la un nutritionist - destul de drastica, Montignac, South Beach. Am slabit, m-am ingrasat, iarasi am slabit, iarasi m-am ingrasat. Eram satula de orice si mi-am zis ca probabil asa sunt eu ghinionista si poate in fond nu sunt facuta sa fiu slaba. Simteam ca nu mai pot sa duc nici o dieta la bun sfarsit. Ma tinea 3 zile, o saptamana in cazuri foarte fericite si cu strans din dinti.
Eu nu indraznesc sa iti dau sfaturi in materie de diete pentru ca desi am slabit asa cum ti-am povestit nici o data nu am reusit sa ma mentin.
In schimb ceea ce as putea sa te sfatuiesc este sa fii mult mai blanda cu tine. Ia-o usor. Alege o dieta in care sa iti faca placere sa mananci. Daca nu ne place ceea ce mancam sunt foarte mari sanse sa renuntam la dieta, mai ales ca trebuie sa o tinem pe un termen lung.
In acelasi timp ti-as sugera sa faci schimbari treptat. Nu as incerca sa tin si dieta, sa fac si sport si mai stiu eu ce din prima. Ia-le treptat. Incearca la inceput sa mananci cat de cat sanatos - fara prajeli si zahar. Elimina treptat alimentele care stii ca te duc spre ingrasare. Alta chestie: permite-ti uneori sa trisezi. Faptul ca stii ca un lucru e interzis nu face decat sa te frustreze si sa iti indrepte gandurile catre acel lucru.
Eu personal, inainte cand tineam diete eram super super stresata ca trebuie sa slabesc x kilograme in x luni. Noaptea cand ma puneam in pat eram ingrijorata cate kg voi avea a doua zi, incercam sa imi imaginez cate sute de grame trebuie sa fi zburat. A doua zi cand ma puneam pe cantar eram evident dezamagita. Si imi ziceam: "Daca tot m-am chinuit si nu am slabit macar sa mananc ce vreau. Pentru ce atat efort?" Asadar reveneam a nu stiu cata oara la vechiile obiceiuri.
Anul asta mi-am propus sa fac o modificare majora nu atat in dieta cat in modul meu de a privi o dieta. Asadar, m-am hotarat sa tin o dieta care imi place la nebunie. Mananc ce vreau si nu prea imi sta gandul la lucrurile interzise. Am foarte putine restrictii. Si mi-am propus in primul rand nu sa dau un numar de kilograme jos ci sa reusesc sa tin aceasta dieta timp de 6 luni. 6 luni mi se pare destul de corect. Daca in timpul asta nu o sa vad rezultate o sa renunt de tot. Dar tin sa te anunt ca dupa 4 saptamani am cu 3 kilograme mai putin. In conditiile in care credeam ca nu mai pot sa tin o dieta nici macar 2 zile, iata-ma dupa o luna ca inca tin dieta si simt ca pot sa o tin inca 5 luni fara batai de cap. O data pe saptamana, la o masa "obligatoriu" imi fac de cap si nu tin cont de nici o regula de dieta.
Ma bucur de fiecare 100 de grame pierduta si ma cantaresc doar o data pe saptamana. Stiu, scaderea mea in greutate nu e spectaculoasa. Dar, slabesc, sunt relaxata si fericita. Cand o sa ma simt mai puternica o sa mai adaug un lucru pe langa dieta si anume sportul. Mai bine sa slabesc incet si sa continui asa decat sa dau multe kilograme jos si dupa aia sa imi vina sa imi torn frigiderul pe gat sau sa imi vina sa strang de gat pe oricine care mananc ceva bun in fata mea.
Deci, incearca sa iei lucrurile ca o joaca sau ca pe o provocare. Incearca cu level 1 - e cel mai simplu. Doar daca o iei cu inceputul o sa fii pregatita pentru ultimul nivel cand va trebui sa mananci exemplar, sa faci sport si alte astfel de lucruri.
De altfel orice campion mondial a inceput cu lucruri de abc. Cred ca nimeni nu a facut piruete pe gheata de prima data cand si-a pus patinele in picioara Asa ca, deocamdata hai sa invatam sa ne punem impreuna patinele in picioare si sa reusim sa stam in picioare cand intram pe gheata. Iar daca o sa cadem nu se sfarseste lumea. Patinele sunt in picioare iar gheata ne asteapta pentru o noua incercare.
Te pup si iti doresc succes.
__________________
De vorba cu Mr. J