View Single Post
  #4 (permalink)  
Vechi 13 mar 2012, 16:17:43
Madalina Nenciu's Avatar
Madalina Nenciu Madalina Nenciu este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 06 sep 2010
Locaţie: Slobozia, Romania
Vârsta: 34
Dieta: Slabesc cu principii alimentare sanatoase
Date: 168cm, 96.5kg
Mesaje: 2.371
Aprecieri acordate: 482
Am fost apreciat(a) de 521 ori in 246 mesaje
Implicit re: Jurnal fit4life - unei antrenoare de fitness/aerobic

Citat:
Anterior postat de fit4life Vezi mesajul
Buna slabutelor! Numele meu este Irina, sunt instructor de fitness/aerobic. Am descoperit site-ul cautand informatii despre diete sanatoase, sunt multe fete care vin la sala si ma roaga sa le ajut, sa le dau idei cum sa slabeasca, ce si cat sa manance si mi-am dat seama ca nu stiu prea multe despre dietele existente. Eu am un stil de viata sanatos, nu mananc fast-food, nici dulciuri prea multe, insa datorita faptului ca am un stil de viata foarte activ mananc si destul de mult - cel putin din perspectiva cuiva cu o viata mai sedentara si care si vrea sa slabeasca. Asa ca am decis sa caut site-uri de pe care sa ma informez ca sa pot da cateva sfaturi si am gasit slabute.ro
Un pic despre mine...sunt din Cluj-Napoca, insa locuiesc in Belgia de 5 ani. Am venit aici la facultate - tatal meu locuieste aici de 15 ani (ai mei sunt despartiti) si am decis sa incerc si eu viata prin alte tari.
Din punctul de vedere al dietei pot sa va zic ca nu am fost niciodata o persoana slabuta. Nu am fost foarte grasa dar tot timpul am fost de partea "plinutelor". Asta pana pe la 18 ani cand m-am imbolnavit (ceva probleme cu fierea, cu rinichii, nici in ziua de azi nu am aflat prea bine ce anume am avut atunci). Din cauza acelei boli m-am ales cu un regim care excludea prajeli, dulciuri si alte mancaruri nesanatoase. Datorita acelui regim am slabit mult mai mult decat mi-as fi dorit, mai ales in combinatie cu boala, si am ajuns pe la 44 de kg. Am reusit sa pun pe mine cateva kilograme inapoi in timp dar am mentinut stilul de viata sanatos, nu am reintrodus tot ce mancam inainte si m-am mentinut in jur de 50 kg. In Romania singurul sport pe care il practicam a fost inotul. La care am fost nevoita sa renunt tot din cauza sanatatii. Asa am descoperit fitnessul De care m-am indragostit asa de tare ca am hotarit sa devin instructor. Initial am fost doar instructor de fitness, adica prin sala de forta explicam cum se folosesc aparatele si mai dadeam idei de antrenamente. Asta pana am terminat facultatea pentru ca din cauza cursurilor nu puteam sa am ore de aerobic aiurea cum le am acum - o ora doua de dimineata, inca un pic la amiaza si inca un pic seara
Ce sa va zic..imi place tare mult ce fac, atat sa predau cat si sa fac sport. De multe ori orele de predat nu le consider antrenamente pentru mine si mai raman si la aparate. Facultatea pe care am terminat-o e de informatica si masterul tot acolo il fac, insa ma tenteaza tot mai mult sa fac ceva pe sport ca sa raman in specializarea asta - spre disperarea mamei care nu isi poate imagina ca imi doresc cu adevarat sa fac cariera din asta - nici eu nu mi-as fi imaginat in urma cu cativa ani Tata e ceva mai ok, doar am trait cu el aici in Belgia in anii astia si vede cat de mult imi place ceea ce fac deci ii e mai usor sa se obisnuiasca cu ideea.
O sa scriu mai incolo si despre planul meu alimentar si o sa pun si un meniu de indata ce ma prind cum se copiaza meniul in forum
Buna si bine ai venit printre noi!!
Cat ma bucur ca esti aici, astfel ne ''ajuti'' cu sfaturi si idei in materie de sport!
Te pup!
__________________

Jurnalul meu



“Trebuie să începi să te gândești la tine, că devii persoana care vrei să fii” – David Viscott