View Single Post
  #432 (permalink)  
Vechi 21 dec 2010, 18:55:39
bobopuiu's Avatar
bobopuiu bobopuiu este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 27 iun 2010
Locaţie: tg mures, Romania
Vârsta: 43
Date: 170cm, 67kg
Mesaje: 2.762
Aprecieri acordate: 87
Am fost apreciat(a) de 141 ori in 61 mesaje
Implicit Re: Jurnal de sarcina ( termen: primavara-vara 2011)

Citat:
Anterior postat de simonet Vezi mesajul
fetelor, voi cu mai multa experienta, cand imi pot lua cel mai devreme concediu prenatal? dr de familie spune ca la 7 luni si 10 zile, dr gineco, 33 de saptamani, ceea ce e acelasi lucru. asa ati luat si voi?

te ajut eu simonet..
deci legea prevede un numar de 126 de zile de concediu prenatal si postnatal, cumulate, dar din care obligatoriu 42 de zile postnatal dupa nasterea copilului..

scazand cele 42 de zile, da undeva la 84 de zile...(asta cu conditia sa se nasca copilu la termen)
deci ar fi aproape 3 luni inainte..
dar in cazul tau, dc nu iti iei ori risc maternal(dar are inconvenientul sa fie doar 75% platit), sau de la ginecolog concediu , dar dupa 90 zile se intra pe comisie...apoi de acolo treci pe prenatal...

sa ti cont de cele 42 de zile , dupa nasterea copilului, sunt OBLIGATORII..chiar de nu apuci sa scoti nimic din cele 126 de zile, si nu le vrei toate, pana se depune dosar de indemnizatie, obligatoriu cele 42 de zile...
bobopuiu, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1869 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1352 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 836 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat