View Single Post
  #5 (permalink)  
Vechi 27 sep 2012, 15:54:52
happygirldiana's Avatar
happygirldiana happygirldiana este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 2 la concurs  
Data înregistrării: 22 iul 2010
Locaţie: Calafat, Romania
Vârsta: 34
Dieta: Sfanta Hipocalorica
Date: 173cm, 87.5kg
Mesaje: 18.525
Aprecieri acordate: 2.865
Am fost apreciat(a) de 3.764 ori in 1.993 mesaje
Implicit Re: Saptamana 1 - Ziua 1

Citat:
Anterior postat de Zora Vezi mesajul
Inceputul saptamanii 1: 72 de kg

Am reusit sa nu mananc nimic cu zahar azi, dar la servici n-am fost buna de nimic toata ziua. Am avut multa energie pe tot parcursul zilei, nu m-a mai luat cu somn in mijlocul zilei, ca deobicei, dar o energie nervoasa, foarte neproductiva.

Sunt cam agitata, cam anxioasa, simt ca am nevoie de o 'doza'... incep sa am simptome clasice ale unui drogat in sevraj.

De data asta insa e ceva diferit fata de alte dati cand am incercat sa nu mai mananc zahar - sunt constienta de faptul ca starea asta O SA TREACA.

Nu incerc sa imi limitez portiile de mancare, dar incerc sa fiu atenta si sa mananc mancare de calitate buna.
Draga mea, daca te ajuta cu ceva, si eu sunt in mijlocul unei lupte, mai exac ma "lupt" cu tutunul!Azi nu am fumat deloc, nimic, niente, nada.De ce?Pentru ca stiu ca pot, stiu ca nu ma pot stapani niste amarate de tigari.Serios...Daca fumez ce rezolv?Imi iau gandul de la ele pt cat?10 min?Si gata?Si in 10 min imi afum si imi nenorocesc plamanii si sanatatea?Asa si tu....
Gandeste-te....Era o vorba: "a minute on the lips, a lifetime on the hips"Placerea ar putea fia colo, cat mananci ceva dulce, dar in 10 min ai terminat.Si ai rezolvat ce?Ai scapat de acea nervozitate pt putin timp, pana data viitoarePrepara-ti un desert dietetic si mai sanatos.Ia o cutie de iaurt degresat sau semidegresat, amestec-o cu un pic de cacao, scortisoara si un pic de indulcitor (o tableta de zaharina) si gata dulcele.Pune un mar la cuptor si papa-l asa, e iami!Sau mananca un frut dulce,dulce, preferatul tau!Sunt atatea feluri de a indeparta dulcele procesat din viata noastra!
Pt serviciu perpara-ti tu batoane delicioase de cereale, foooarte simplu:pasezi 2 banane, le amesteci cu musli/fulgi d eovaz/alte cereale integrale,adaugi indulcitor, alune, nuci, sau alta oleaginoasa, un pic de indulcitor daca ti se pare ca banana nu si-a facut treaba, pune totul intr-o tava si da la cuptor pana cand se rumeneste compozitia. Inainte de a fi gata, cu 5 min, scoate tava, taie sub forma de batoane si da iar la cuptor. Ies niste delicii sanatoase si numai bune de rontait in "crize" de dulce
happygirldiana, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2522 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2005 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1489 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de happygirldiana; 27 sep 2012 at 15:58:57.