Subiect: Jolye79 - 2014
View Single Post
  #5 (permalink)  
Vechi 29 ian 2014, 16:30:58
AnDrAdAxl's Avatar
AnDrAdAxl AnDrAdAxl este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
Locul 3 la concurs  
Data înregistrării: 04 aug 2010
Locaţie: Ludwigsburg, Germania
Vârsta: 37
Dieta: High Carb Low Fat
Date: 172cm, 98kg
Mesaje: 2.442
Aprecieri acordate: 576
Am fost apreciat(a) de 610 ori in 401 mesaje
Implicit Re: Jolye79 - 2014

Citat:
Anterior postat de jolye79 Vezi mesajul
Scurt istoric:

ianuarie - octombrie 2010 - am slabit de la 80 la 55 kg.
octombrie 2010 - aprilie 2012 - mentinere rezonabila
aprilie 2012-ianuarie 2013 - renuntare la fumat si ingrasare 10 kg
februarie 2013 - decembrie 2013- reluare fumat si slabire 10 kg
sarbatori dec 2013 - ingrasare 3 kg
2 ianuarie 2014 - renuntare la fumat (la 58.8 de kg).

Scopuri:
1. atingerea greutatii de 53 de kg;
2. tonifierea corpului.

Pentru scopul nr. 1 - alimentatie medium-carb, 3 mese pe zi cu 2-3 gustari, continut caloric 1500 calorii/zi. Carbohidrati permisi : mierea din cafea, cartofii fierti din supa (nu pot gati separat), fulgi de ovaz (cat mai rar posibil si doar pentru diversitate), painea neagra maxim 4 felii/saptamana, zaharul din ciocolata neagra. In rest...la mine in casa nu se consuma paste sau orez, iar cartoful nu mi se pare un pericol daca este corect gatit si combinat. De exemplu, o masa de pranz compusa din cartofi la cuptor si salata verde mi se pare ok.
Pentru scopul nr. 2 - 3/4 antrenamente pe saptamana. In cursul saptamanii ceva scurt si intens (gen HIIT), iar in weekend tae-bo (maxim 50 min pe sedinta, mai multe minute ma plictisesc).


In aceasta luna am facut 12 sedinte de antrenament (ultima a fost sambata), astazi urmeaza a 13 - a. Ma simt foarte bine, am capatat rezistenta la efort si un tonus psihic excelent.
Mai am de lucru la capitolul alimentatie. Renuntarea la fumat, dupa ce ca mi-a incetinit putin metabolismul, mi-a facut chef de rontaiala si pofta mai mare de mancare. Uneori rezist, alteori nu. Din acest motiv nu am scazut in greutate, insa observ ca in ultimele zile am inceput sa am mai mult autocontrol.
Alimentele care ma fac sa-mi pierd mintile sunt oleaginoasele, cu exceptia nucilor romanesti. La acestea din urma ma pot opri la 40 g. Imi voi revizui lista de cumparaturi.

In plus, iau ceva suplimente, insa ma voi gandi daca mai continui cu ele sau nu dupa ce le termin.
Lista:
- fier (am anemie)
- complex de minerale;
- L-carnitine;
- acid linoleic conjugat;
- extras de ceai verde;
- extras de guarana si mate.
Buna gasit in noua ta casuta si multa ambitie sa ai sa ajungi sa bifezi ambele scopuri!

Am si eu 2 intrebari:
1-Ti se pare ca ajuta L-carnitina? Mie imi provoca o foame de zile mari ,nu imi dadea foarte mare energie si nici arderile nu au fost mai mari...
2-Acidul linoleic conjugat pentru ce il iei?

Eu am uitat sa scriu la mine ca si eu iau suplimente:multivitamine si minerale,calciu cu D3 si urmeaza sa imi iau si omega 3 ca eu cu pestele nu ne intelegem prea bine. Beau si eu cea verde , de fenicul,roibos,ghimbir,etc.
Cand m-am lasat de fumat am baut ceai de urzica si ceai de patrunjel(am citit atunci ca ajuta cel mai mult la eliminarea nicotinei). In decembria 2013 am facut 3 ani de cand nu mai fumez .
__________________
Jurnalul meu Nr 5

Ultima dată editat de AnDrAdAxl; 29 ian 2014 at 16:35:28.