View Single Post
  #5 (permalink)  
Vechi 06 mai 2014, 11:20:02
Kclaudyia's Avatar
Kclaudyia Kclaudyia este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 05 nov 2009
Locaţie: Bacau, Romania
Vârsta: 41
Dieta: alimentatie echilibrata
Date: 170cm, 75kg
Mesaje: 7.372
Aprecieri acordate: 4.845
Am fost apreciat(a) de 4.016 ori in 2.323 mesaje
Implicit Re: Slabuta incepatoare, am nevoie de sfaturi

Citat:
Anterior postat de gramona Vezi mesajul
Imi misc slanina de 1-2 ori pe saptamana prin aerobic la domiciliu, dar nu prea da rezultate. Nu am mult de slabit, dar astea 6 kg s-au pus in vreo 5 ani pe nesimtite si din balerina m-am facut balena. Eu mananc cam asa:
Dimineata- sunca cu rosie, oua fierte cu castraveti sau rosie, fulgi ovaz cu lapte sau croissant cu finetti de la coltu strazi sau covrigi in cel mai rau caz
Pranz- ce vine la rand: poate fi mancare gatita sau tampenii cum ar fi turta dulce, alune, branza dulce de vaci, depinde daca sunt la servici sau nu
Cina-in general ciorba fara paine, dar mananc pela 10 seara, ca atunci ajung acasa de la munca

Acuma, ce sa zic, am incercat sa mananc cinala ora 6, si s-o rezolv cu un fibrobar, dar ma apuca durerea de stomac pe la 8 de lesin. Nu o data m-a dus sotul meu pe brate acasa din cauza asta. Sincer, daca imi dai 3 croisante pezi si o punga de alune, ai scapat de mine. Sau 3 boluri maaari de salata cu salata, rosii,castraveti, ceapa, telemea, otet, ulei si sare. Doar ca salata nu o pot lua la munca. Apropo, beau cel putin 1 l apa plata pe zi, neconditionat. Plus ceaiuri. Ma gandeam la o dieta cu sandwishuri, dar nu exista asa ceva
Mda, din pacate mananci f dezordonat.. De aceea nici nu se vad rezultatele..
In primul rand spune-mi ce fel de job ai, de nu poti lua salata la serviciu..
Fibrobarul nu e o cina in sine, e ok sa il mananci ca si gustare, dar ocazional, pentru ca sincera sa fiu nu mi se pare un produs asa ok ca si continut..

Pai logi ca te apuca durerea de stomac daca tu traiesti cu covrigi, croissante, alune.. Ce nutrienti ii dai tu organismului tau? Alea sunt calorii goale, fara nici o valoare nutritionala ptr organism..

Mai bine incepe sa mananci mancare adevarata, sa nu existe masa principala fara legume, mananca fructe intre mese, iaurt, carne slaba, oua, cereale integrale, quiona(este un aliment minunte, cu o multime de vitamine!!) oleaginoase pentru grasimile bune: nuci, mgidale, caju crud, seminte de in, de dovleac, de susan, seminte de chia, etc
Mai sunt si leguminoasele, care iti ofera si ele un aport considerabil de proteine si carbohidrati buni: fasole, naut, linte, etc

Stii ce ne spun aqstia la televizor nu? Pentru o viata sanatoasa respectati mesele principale alea zilei.. Asa trebuie sa faci si tu.. sa nu sari peste micul dejun, daca intre mic dejun si cina ti se face foame, mananca un fruct, pranzul sa contina 1/4 proteine, 1/4 carbohidrati cu absorbtie lenta (orez integral, quionoa, cartofi dulci, linte, naut, etc) si 1/2 legume
Gustarea poate fi formata din nuci, migdale, iaurt, sau iti poti face chiar un desert din alimente sanatoase, care sa nu contina zahar si faina alba..

Sunt atatea optiuni sanatoase, important este sa vrei!!

Cat despre sport, timpul iti permite sa faci acasa? Poti opta ptr un abonament la o sala, sau daca iti palce sa faci acasa in continuare, alege un program care sa iti placa, si fa-l de minim 3 ori pe saptamana ..
Momentan ce aerobic faci?
Kclaudyia, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1993 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1476 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1219 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui Kclaudyia:
alce (10 mai 2014)