View Single Post
  #5 (permalink)  
Vechi 03 mar 2017, 20:56:24
mika_me's Avatar
mika_me mika_me este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 25 aug 2009
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Hipocalorica
Date: 162cm, 76.9kg
Mesaje: 6.209
Aprecieri acordate: 306
Am fost apreciat(a) de 1.091 ori in 480 mesaje
Implicit Re: Jurnal Mika - Un nou inceput

Citat:
Anterior postat de Axenya Vezi mesajul
Buna dimineata, Mika!
Si eu am simtit nevoia de un nou jurnal, insa nu stiu cum sa il arhivez pe cel vechi
Imi place tare mult faptul ca ai fost la nutritionist, iar si mai mult imi place faptul ca faci miscare. Te-ai gandit la toate, bravo..
Am sa iti urmaresc jurnalul pe curand !
Buna Axenya. Multumeac de vizita...
Si da...m am gandit la toate...sa stii ca in teorie stau ff bine..de regula..mai greu cu practica...Acum sigur ma vioi tine de treaba..
Cat despre arhivarea jurnalului..cred ca ar trebui sa apelezi la Slabuta. ..personal nu stiu cum se face..doar sa nu mai scrii o perioada mai lunga de timp in el si ti se arhiveaza automat...Eu as am patit pana acum.
Te astept oricand aici in jurnal..sa impartim bucuria de a fi slabit in fiecare saptamana..mai mult..sau mai putin!

Citat:
Anterior postat de Laura Vezi mesajul
Bine te.am regasit Anca
La multi ani si aici! (Ti.am scris si pe facebook, nu stiu daca ai vazut )

Chiar ma gandeam la tine zilele astea, daca ai fost la nutritionist, si ai un plan bine stabilit, cu pasi marunti o sa ajungi unde vrei. Bafta si vointa!
Eu acum am 2 sapt de keto, si vreau sa te intreb, dupa ce ai renuntat la ea, au venit kg inapoi? As vrea sa ma pot mentine dupa ce ajung unde vreau.
Buna Laura. Am vazut urarile tale. Cred ca am si raspuns...Cred...E foarte posibil si sa te fi sarit. Dar ca sa fie totul ok..iti multumesc..acum..ca dupa atatia ani de prietenie vietuala...inca ma urmaresti indeaproape...Multumesc pt urari!!
Ce sa zic...cu SB..da...imediat cum am renuntat la principiile lui si am revenit la alimentatie normala...au revenit si din kg...Iar in raport cu ce tin acum..si cu ritmul de slabire...nu m as mai intoarce la niciun SB..si niciun keto...si nimic...Pt ca acum mananc normal...doar ca in anumite cantitati si combinatii. Am ajuns si eu la concluzia ca un regim care presupune eliminarea anumitor categorii de alimente n are cum sa mearga pe termen lung.

Dar...poate ca la tine va fi ok...la drept vorbind..sunt si oameni care mananca in mod normal in stil SB si atunci...pot tine toata viata asa ceva.

Spor la slabit!! Pupici

Citat:
Anterior postat de nikytour Vezi mesajul
Succes Mika in ce ti-ai propus! Poate ne spui si noua cam ce mananci, ce sfaturi ai primit de la nutritionist, etc...
Bun venit in jurnalul meu, Nikytour...multumesc pt incurajari..
Sa stii ca nu am o alimentatie diversificata..pt ca sunt fooooarte sclifosita si sunt o gramaaaada de alimente pe care nu le mananc...Dar..sa zicem ca pap ciorbe, carne de pui,salate, mancarici simple si "slabe" (adica nu bogate in grasimi) si fructe. Doctorita mi a facut ea calcule si mi a stabilit cateva variante de mic dejun, pranz si cina, mi a stabilit cantitati si combinatii in functie de necesarul meu zilnic..asa ca tot ce am de facut este sa aleg o varianta si sa imi cantatesc ce mananc

Nu credeam sincer in nutritionisti...bine..auzisem destule povesti..dar m am convins ca a fost cea mai inteleapta decizie sa merg la unul....

Dar repet..ce e ok pt mine..nu e ok si pt altii. De exemplu, si soacra mea a mers la nutritionistul acesta..si are cu totul alte variante..alte cantitati...evident
.raportate la stilul ei de viata...de alimentatie...

Spor la slabit!
Ps. Un sfat important: sa nu sar peste mese si sa mananc absolut tot ce mi a dat ea...
__________________


Jurnal 2019

Jurnalul meu

Jurnal 2014

Primul meu jurnal 2009

11.05.2020 - 109.5 kg (sarcina 39 saptamani)
02.02.2021 - 104.5 kg (ziua in care am decis ca sunt totusi prea tanara sa port 50 kg in plus)
16.04.2021 - 85.7 kg
05.06.2021 - 79.2 kg
25.07.2021 - 74.7 kg
26.09.2021 - 69.9 kg
28.11.2021 - 65 kg
mika_me, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2237 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1720 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1204 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui mika_me:
Laura (04 mar 2017), Zoe (04 mar 2017)