View Single Post
  #5 (permalink)  
Vechi 16 iul 2009, 23:21:02
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: nu ma mai joc, gata cu yo-yo

Citat:
Anterior postat de linda Vezi mesajul
Bună slăbuţelor!

Fiind nouă pe acest forum, dar nu şi în lumea dietelor, ţin să mă prezint, mă numesc Melinda, am 22 de ani şi sunt din Cluj Napoca.
De când mă ştiu am fost un pic sau mai mult plinuţă.Ca şi copil am fost chiar obeză, lucru ce se datora competiţiei cu fratele meu, care era mereu mai slăbuţ şi părinţi mei mă dădeau mereu ca exemplu pt că mămcam tot din farfurie şi eram foarte fericită când mă lăudau, cu toate că terminam ce era în farfurie , eu mai ceream să mă mai laude, părinţii nu-şi făceau grji că doar eram în creştere.

Prima dietă am ţinut-o pe la vârsta de 14 ani,eram în clasa a 8-a, au venit să ne cântărească şi eu aveam 80 de kg, nu pot sa uit momentul acela, m-a marcat foarte tare, pâna atunci nu eram interesată să mă cântăresc , cu toate că aveam cântar şi acasă. Aşa am început o dietă cu ajutorul mamei, era una echilibrată, mâncam de toate, dar puţin, am slăbit 20 de kilograme foarte repede, în aprox 3 luni. Am început cls.9-a , totul a fost roz, până în cls X când am începăut să mânănc mullllt, mai ales seara, în această perioadă au început curele drastice, am ţinut cura cu supă de varză, apoi disociat pe zile, apoi una in care mancam doar fructe, am slăbit nu spun, am ajuns de la 75 la 65, dar iar am dat iama la mâncare şi la sfârşitul cls.a XII-a aveam 85 de kg.
Eram distrusă, mai ales că aveam un prieten care îmi atrăgea atenţia că sunt grasă, după ce am terminat bacul, m-am pus pe cură, am mâncat numai cartofi fierţi cu ceapă si ulei timp de mai bine de o lună jumate, după care am mâncat discociat pe zile şi am slăbit pânăla 57 de kg, pe ticălos l-am părăsit.
Am început facultatea arătând ca o gazelă, suplă, cu încredere de sine, m-am menţinut până în anul 2 când m-am mutat cu actualul meu prieten. Acest mutat a adus cu sine foartee multă mâncare, mâncam cât mănca şi el (el având 1,90 şi 90 de kg),şi aşa încet da sigur am ajuns la greutatea de astăzi şi sunt foarte hotărâtă să renunţ la 20 de kg.

De această dată voi ţine un regim hipocaloric, să pot mânca ce vreau în limita a 1300 de calorii. M-am săturat de dietele minune şi de efectul yo-yo, vreau să-mi schimb stilul de viată nu numai corpul, vreau să fiu mai activă şi mai sănătoasă.

pup toate slăbuţele
Buna Melinda si bine ai venit in gasca viitoarelor slabute

Multi ani inainte si ne bucuram tare mult sa te avem printre noi

Iti multumim pentru povestea ta, toate avem o poveste, dar cu foarte multe puncte comune
Foarte buna dieta care ai tinut-o cu ajutorul mamai tale, 20 kg este destul de mult, felicitari pentru vointa

Ma bucur ca nu abordezi o dieta drastica, 1300 de kcal este perfect Mai adaugi sport si sunt sigura ca vei reusi ca si altadata

Sunt foarte curioasa sa urmaresc evolutia ta si iti doresc multa rabdare, succes si rezultate frumoase :0

Pupicei
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii